JESZCZE KILKA SŁÓW
O ODRZAŃSKICH SUMACH

obrazek
W poprzednim odcinku nie napisałem o jeszcze jednym sposobie łowienia drapieżników, a w zasadzie o porze ich łowienia. Chodzi o nocne spiningowanie.obrazek

Coraz więcej spiningistów sięga do tego sposobu. Zanim jednak napiszę o tym kilka słów zaznaczę: kto nie ma dobrego nauczyciela szybko się zniechęca. Nie można bowiem podchodzić do łowienia w nocy tak jak za dnia.

---Po pierwsze, ryby nie żerują przez całą noc tylko przez kilka godzin.

---Po drugie, nie żerują w każdym miejscu.

---Po trzecie, i chyba najważniejsze, w nocy ryby są przyzwyczajone do spokoju panującego nie tylko na i w wodzie, ale również na brzegu.


obrazek

W łowieniu nocnym największą popularnością cieszą się woblery pływające płytko schodzące. Cenione są woblery typu Big, i w tym jest zgodna opinia. Podzielone są opinie na temat grzechotek w woblerze. Moim zdaniem grzechotki są potrzebne, nie mam natomiast zdania na temat, które: głośniejsze czy wydające cichy grzechot (takie woblery maja we wnętrzu więcej małych kulek).
obrazek
W nocy stosuje się również woblery powierzchniowe. Na nie, podobnie jak na Bigi łowi się nie tylko sumy. Często padają sandacze i wcale do przypadkowych połowów nie można zaliczać szczupaków. W nocy nie można złowić okoni, ale w przedświcie się budzą i to największe sztuki.
Regułą na złowienie ryby w nocy jest zasadzenie się tam gdzie widzieliśmy rybę żerującą za dnia. Ale nie tylko ważne jest samo miejsce. Musimy zawczasu, za dnia, określić sposób podawania przynęty. Chodzi o to, jak
obrazek
prądy wody układają się na powierzchni. Wobler nie powinien ich przecinać tylko płynąć pod prąd, albo z prądem.
To zasada pierwsze, druga taka, żeby nie planować na nocne spiningowanie kilku miejsc. Jedno wystarcza, a jeżeli decydujesz się na drugie to tylko na brzegu, który porośnięty jest trawą. Chodzi o to by przemieszczaniu się nie towarzyszył żaden dźwięk.
Przedstawiam kilka woblerów na które łowi sumy w nocy. Muszę zaznaczyć, że opinie wędkarzy są na ten temat podzielone, podobnie jak te dotyczące grzechotek. Jedni są zdania, że
obrazek
najlepsze są woblery, które mają  9 – 11 centymetrów długości. Inni są zwolennikami małych woblerów, nawet 4 cm. Tutaj nie można zastosować krakowskiego targu i uznać: w takim razie najlepsze są siódemki.
W grę, poza wielkością woblera, wchodzi również jego akcja. Przekonacie się, że dwa niemal identyczne woblery, od tego samego producenta, jeden jest łowny, a na drugi ryby się złowi, chyba, że „ślepa”.
obrazek

Data publikacji: 31-05-2014    Kategoria: ODRA '2013


Liczba komentarzy: 0        
fishbook.pl - Portal społecznościowy dla wędkarzy
Ta strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) aby było Ci wygodniej z niej korzystać.     czytaj więcej»      ukryj