PO CZYM ODRÓŻNIĆ JAZIA

 
obrazek


obrazek

Klenie i jazie różnią się dość znacznie, ale mimo to łatwo je pomylić, zwłaszcza niedoświadczonemu wędkarzowi. W maju, o ile przebieg pogody jest typowy, jazie kończą tarło, klenie zaś je zaczynają. Na tarliska oba gatunki wybierają co prawda różne miejsca w rzekach, ale gdy się tam udają, często można je spotkać obok siebie. Dlatego warto przypomnieć, jak je łatwo od siebie odróżniać.
Jazie mają wyższe ciało i mniejsze łuski. Na linii bocznej jest ich od 52 do 62. U klenia łuski są większe i jest ich mniej, na linii bocznej tylko 41 - 48. Są też bardziej widoczne, bo mają ciemne krawędzie. Tworzy to na ciele wzór przypominający siatkę.
Kolejną cechą odróżniającą są płetwy odbytowe. U klenia jest ona krwistoczerwona, ścięta prosto lub lekko zaokrąglona. U jazia żółtawa i słabo wcięta. Wszelkie wątpliwości znikną, gdy uważnie przyjrzymy się głowie. U jazia jest ona spłaszczona bocznie, natomiast kleń, co jest charakterystyczne dla tej ryby, ma głowę lekko przypłaszczoną od góry. Istotnie różnią się te ryby także otworem gębowym, który u jazia jest mniejszy i lekko skierowany do góry. Pysk klenia jest ustawiony prosto, a szczęki sięgają ku tyłowi do wysokości środka oka.Data publikacji: 27-05-2015    Kategoria: BIOLOGIA


Liczba komentarzy: 0        
fishbook.pl - Portal społecznościowy dla wędkarzy
Ta strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) aby było Ci wygodniej z niej korzystać.     czytaj więcej»      ukryj