Sprawdzony zestaw karpiowy
SIMPLIFIED KD RIG
(Uproszczony węzeł KD)

obrazek
Nie musicie znać wszystkich rodzajów zestawów karpiowych aby stać się skutecznymi łowcami tych ryb. W większości przypadków wystarczy, że znacie budowę jednego przyponu. Są jednak sytuacje, takie jak specyficzne łowisko lub “sprytniejsze” ryby, kiedy źle dobrany zestaw może zaważyć o słabych wynikach. Dobrze jest znać chociaż kilka typów przyponów, po to by mieć wyobrażenie o tym, co dzieje się z Waszą przynęta pod wodą. Pokażę Wam jak zbudować uproszczony zestaw KD (Simplified KD rig).

obrazek

Radek Filip jest redaktorem naczelnym czeskiego magazynu wędkarskiego Kajman - www.kajman.cz oraz jest przewodnikiem wędkarskim po pięknych czeskich wodach www.RyFi.cz. Przygotował dla Was serię artykułów opisujących budowę zestawów karpiowych. Oto kolejny z nich - Simplified KD Rig.


O zestawie

Węzeł KD zaprojektował Steve Eves. Zestaw ten charakteryzuje się śruciną umieszczoną na włosie pomiędzy hakiem a przynętą. Taka budowa powoduje skuteczne zacięcie karpia w dolną wargę. Dzieje się tak dlatego, że kiedy karp podnosi przynętę, ciężar śruciny obraca hak w ten sposób, że znajduje się on pod odpowiednim kątem oraz hak się łatwiej wbija - śrucina dodaje pewności zacięcia. Ten zestaw najlepiej się prezentuje, gdy użyjemy pływającej lub neutralnej przynęty. Nie ma to jednak wielkiego znaczenia, gdyż możemy użyć dowolnej prezentacji (snowman – bałwanek, kulki z korkiem lub luźno spoczywającej na dnie). Węzeł ten jest zaawansowany ale prosty do skomponowania. Zawsze używajcie bardzo ostrych haków. Tak jak z pozostałymi zestawami, można go wiązać na kilka sposobów. Poniżej zaprezentuję jeden z nich.

Materiały i narzędzia

obrazek

Stopery do kulek, agrafka szybkiej zmiany przyponu, rurka zabezpieczająca przypon, hak, nożyce do plecionki, kulka pływająca, igła do nawlekania kulek, zaciskacz do węzłów, ołowiany ciężarek, klips do ciężarka, miękka plecionka, śrucina

Montaż zestawu krok po kroku

Simplified KD Rig
1. Utnij około 25cm miękkiej plecionki, która jest odpowiednia do łowienia pływającymi przynętami. Pomocne mogą okazać się specjalne nożyczki do plecionki. Użyłem bardzo miękkiej linki o wytrzymałości 25lb splecionej z 4 włókien z mikrofibry.
Simplified KD Rig
2. Zawiąż pętelkę na końcu włosa I odetnij niepotrzebną końcówkę.
Simplified KD Rig
3. Użyj igły do kulek proteinowych aby przebić kulkę, zaczep plecionkę o haczyk na igle I zacznij nawijać kulkę na włos.
Simplified KD Rig
4. Zabezpiecz kulkę stoperem w kolorze odblaskowym.
Simplified KD Rig
5. Nawlecz swój ulubiony hak (w tym wypadku rozmiar 8). Zalecam haki o szerokim łuku kolankowym z krótkim trzonkiem.
Simplified KD Rig
6. Ustaw hak w wymaganej odległości za pomocą węzła bez węzła. Włos ma być dłuższy niż w przypadku innych zestawów z przynętą pływającą.
Simplified KD Rig
7. Zaciśnij śrucinę na włosie pomiędzy hakiem a przynętą. Wielkość śruciny ma wpływ na prezetację – śrucina może leżeć na dnie ale może też być
Simplified KD Rig
8. Nawlecz rurkę.
Simplified KD Rig
9. Zawiąż pętlę. Zabezpiecz ja za pomocą zaciskacza I odetnij niepotrzebną końcówkę.
Simplified KD Rig
10. Dowiąż linkę główną za pomocą węzła Grinnera do agrafki. Załóż ołów na klips.
Simplified KD Rig
11. Zaczep przypon I zabezpiecz tuleją.
Simplified KD Rig
12. Tak wygląda poprawnie zawiązany wężeł KD.
Simplified KD Rig
13. Cały zestaw.
Simplified KD Rig
14. Radek Filip z wiosennym karpiem pełnołuskim zaciętym przy pomocy węzła KD.
Simplified KD Rig
15. Ten węzeł jest alternatywą na łowiska z dużą presją wędkarską, gdzie karpie są ostrożniejsze.
Simplified KD Rig
16. Węzeł KD może zwiększyć ilość skutecznych zacięć.

Tekst i zdjęcia Radek Filip

http://www.moss.sk


Data publikacji: 13-12-2016    Kategoria: Grunt


Liczba komentarzy: 1    Pokaż     
fishbook.pl - Portal społecznościowy dla wędkarzy
Ta strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) aby było Ci wygodniej z niej korzystać.     czytaj więcej»      ukryj