Artykuły, które ukazały się ostatnio

Spining

SUMY, KWOK I …


obrazek
Sumy jedzą prawie wszystko. Między bajki należy jednak włożyć opowieści, że lubią również drobiowe jelita, przynętę rzekomo doskonałą, niezwykle często opisywaną w literaturze wędkarskiej. Znam wielu łowców sumów. Mówili mi, że udało im się złowić suma na rozdeptaną, zasuszoną żabę znalezioną na brzegu...
Spining

WOBLERY
NIE PO SZNURKU CHODZĄCE


obrazek
Pierwsze woblery wpadły mi w ręce 40 lat temu - wspomina Lech Dylewski. - Były to rapale. Bardzo skuteczne. Więc kiedy je pourywałem na pstrągach, zacząłem strugać podobne z lipy. Najpierw dla siebie, a kiedy na początku lat 70. znad Łupawy przeprowadziłem się do Czarnego nad Czernicą, także dla znajomych wędkarzy.
Grunt

ZŁOTOZIELONE PROSIACZKI


obrazek
Lina możemy łowić już od kwietnia, ale latem nasze szanse zdecydowanie rosną. Po pierwsze, zaraz po tarle, które odbywa się na przełomie maja i czerwca, liny bardzo intensywnie żerują i trwa to aż do jesieni. Po drugie, lin nie jest rybą, którą łowimy z marszu. To nie leszcz, którego wiadro zanęty przywabi na poczekaniu. Przy linie trzeba się nieco napracować. Najlepszy jest do tego urlop.
Grunt

KARP NA UPATRZONEGO


obrazek
Długotrwałe nęcenie łowiska bardzo pomaga w łowieniu karpi, a przy polowaniu na okazałe sztuki jest wręcz nieodzowne. Jednak niewielu wędkarzy może przez kilkanaście dni zjawiać się codziennie na łowisku, by wrzucić do wody wiaderko paszy lub kulek proteinowych. Czy nie ma innego sposobu? Oczywiście jest, są bowiem takie miejsca, które karpie i tak regularnie odwiedzają. Latem najpewniejsze są skupiska roślin. 
HISTORIA

LINKI Z KOŃSKIEGO WŁOSIA


obrazek
O tym, że kiedyś łowiono ryby, stosując linki z końskiego włosia, wielu z nas słyszało. Mało kto jednak wie, jak one wyglądały, a w żadnym wydawnictwie wędkarskim ani etnograficznym nie opisano dokładnie sposobu, w jaki skręcano linki w włósów z końskiego ogona. Trochę było o linkach w książce o rybakach na wileńszczyźnie, ale nie tak dokładnie jak u nas.
kilka lat temu poznaliśmy p. Edmunda Giedrojcia z Suwałk, który jeszcze po II Wojnie Światowej takie linki skręcał.
Spining

OKOPANE PSTRĄGI


obrazek
Zmieniła się natomiast technika łowienia. Nie chodzi się już kilometrami wzdłuż brzegu, bo ten sposób okazał się nieskuteczny.
PARADA REKORDÓW

BOLEŃ Z ZAPORÓWKI

 
PARADA REKORDÓW

OKOŃ Z PILC

 
PARADA REKORDÓW

SZCZUPAK NA STO DWA

 
OPOWIADANIE

ZAŁATWIONY


Kilka dni pływam po jeziorze i wypatruję leszczy. Już dobre dwa tygodnie po tarle, powinny się spławiać. O tej porze łowiłem je tu przez trzy lata z rzędu,   teraz na powierzchni nie widać choćby jednej sztuki.
Spining

NOC PRZY OPASCE


obrazek
Noce czerwcowe są wyjątkowe, bo krótkie, ciepłe i pełne wędkarskich niespodzianek. To pora, kiedy sandacze, już  po odbytym tarle, intensywnie żerują. Szukam ich przy głębokich opaskach na zewnętrznych łukach dolnego Dunajca i Wisły.
Grunt

KANAŁOWE PŁOCIE


obrazek
Na Kanale Żeglownym we Wrocławiu łowię często. Z domu mam dziesięć minut piechotą, więc łatwo mi tam wyskoczyć po pracy na ryby. Wędkarzy jest tu sporo. Stali bywalcy mają swoje miejsca, których nikt, zgodnie z niepisanym prawem, im nie zajmuje. Najwięcej jest tu leszczy, ale są także karpie, karasie i płocie, które lubię łowić najbardziej.
BIOLOGIA

WIATR I SANDACZE


obrazek
Wielu wędkarzy wie, że silny wiatr powoduje przemieszczanie się drobnych rybek w kierunku smaganego wiatrem brzegu, oraz że miejsca takie zwiastują obfite połowy drapieżników.
HISTORIA

NA WILEŃSZCZYŹNIE


obrazek
Rybacy przedwojennej Litwy w badaniach naukowych
Marii Znamierowskiej-Prufferowej.
HISTORIA

NA WILEŃSZCZYŹNIE II


obrazek
Rybacy przedwojennej Litwy w badaniach naukowych
Marii Znamierowskiej-Prufferowej.
fishbook.pl - Portal społecznościowy dla wędkarzy
Ta strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) aby było Ci wygodniej z niej korzystać.     czytaj więcej»      ukryj