Artykuły, które ukazały się ostatnio

OPOWIADANIE

NA ZAKOLU RZEKI

Dokręcam na moment hamulec, czuję drgania na wędzisku, a potem...
ŁOWISKO

CHOTLA

obrazek
Raczej jest mało rzek, w których jednego dnia możemy złowić aż cztery gatunki ryb szlachetnych. Jedną z tych nielicznych jest Chotla.
Grunt

PŁOCIE Z BAREK


obrazek
Łowiska wrocławskie zaczną przeżywać prawdziwe oblężenie dopiero gdy uformuje się na wodzie gruba warstwa lodu
OPOWIADANIE

PIERWSZA REGUŁA

Siedziałem na trawie otumaniony szaleńczą jazdą i dumałem nad przykrościami życia. Oszukano mnie, całodzienne zmagania przy pawich kuprach poszły na marne. Tak mi się wydawało. Ale...
Spining

WSZYSTKO JUŻ BYŁO


obrazek
Pan Jerzy Mazurowski łowi pstrągi od 1958 roku. Zachęcił go pierwszy rzut błystką w wody Regi, po którym wyjął sztukę ważącą prawie dwa kilogramy. Ogromny pstrąg i ogromne zdziwienie, bo do tego czasu ryby te kojarzył z rzekami górskimi i nie wiedział, że rosną takie duże.
KALENDARZ BRAŃ

GRUDZIEŃ '2014
KALENDARZ BRAŃ

 
PARADA REKORDÓW

TOŁPYGA NA 44

 
PARADA REKORDÓW

..NA ŻYWCZYKA

 
BIOLOGIA

NAJWIĘCEJ SUMÓW
ZŁOWIONO W RZEKACH

Ze zgłoszeń wynika, że najlepsze miesiące do połowu sumów są sierpień (49 sztuk) i lipiec (38), a potem kolejno: ...
Spining

SUMY, KWOK I …


obrazek
Sumy jedzą prawie wszystko. Między bajki należy jednak włożyć opowieści, że lubią również drobiowe jelita, przynętę rzekomo doskonałą, niezwykle często opisywaną w literaturze wędkarskiej. Znam wielu łowców sumów. Mówili mi, że udało im się złowić suma na rozdeptaną, zasuszoną żabę znalezioną na brzegu...
Spining

WOBLERY
NIE PO SZNURKU CHODZĄCE


obrazek
Pierwsze woblery wpadły mi w ręce 40 lat temu - wspomina Lech Dylewski. - Były to rapale. Bardzo skuteczne. Więc kiedy je pourywałem na pstrągach, zacząłem strugać podobne z lipy. Najpierw dla siebie, a kiedy na początku lat 70. znad Łupawy przeprowadziłem się do Czarnego nad Czernicą, także dla znajomych wędkarzy.
Grunt

ZŁOTOZIELONE PROSIACZKI


obrazek
Lina możemy łowić już od kwietnia, ale latem nasze szanse zdecydowanie rosną. Po pierwsze, zaraz po tarle, które odbywa się na przełomie maja i czerwca, liny bardzo intensywnie żerują i trwa to aż do jesieni. Po drugie, lin nie jest rybą, którą łowimy z marszu. To nie leszcz, którego wiadro zanęty przywabi na poczekaniu. Przy linie trzeba się nieco napracować. Najlepszy jest do tego urlop.
Grunt

KARP NA UPATRZONEGO


obrazek
Długotrwałe nęcenie łowiska bardzo pomaga w łowieniu karpi, a przy polowaniu na okazałe sztuki jest wręcz nieodzowne. Jednak niewielu wędkarzy może przez kilkanaście dni zjawiać się codziennie na łowisku, by wrzucić do wody wiaderko paszy lub kulek proteinowych. Czy nie ma innego sposobu? Oczywiście jest, są bowiem takie miejsca, które karpie i tak regularnie odwiedzają. Latem najpewniejsze są skupiska roślin. 
HISTORIA

LINKI Z KOŃSKIEGO WŁOSIA


obrazek
O tym, że kiedyś łowiono ryby, stosując linki z końskiego włosia, wielu z nas słyszało. Mało kto jednak wie, jak one wyglądały, a w żadnym wydawnictwie wędkarskim ani etnograficznym nie opisano dokładnie sposobu, w jaki skręcano linki w włósów z końskiego ogona. Trochę było o linkach w książce o rybakach na wileńszczyźnie, ale nie tak dokładnie jak u nas.
kilka lat temu poznaliśmy p. Edmunda Giedrojcia z Suwałk, który jeszcze po II Wojnie Światowej takie linki skręcał.
Spining

OKOPANE PSTRĄGI


obrazek
Zmieniła się natomiast technika łowienia. Nie chodzi się już kilometrami wzdłuż brzegu, bo ten sposób okazał się nieskuteczny.
fishbook.pl - Portal społecznościowy dla wędkarzy
Ta strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) aby było Ci wygodniej z niej korzystać.     czytaj więcej»      ukryj