Artykuły, które ukazały się ostatnio

HISTORIA

WĘDKARSKIE REKORDY

obrazek
Wątpliwości co do porównywalności rekordowych połowów, określanych w różnych klubach w Anglii i Ameryce, legły u podstaw...
Mucha

MUSZKI a'la ŻABKI


obrazek
Gdy wiosną zobaczę spływające z wodą żaby albo którąś z nich znajdę w żołądku złowionego pstrąga, sięgam po pudełko z nietypowymi muszkami i  wyciągam  z niego brązowozielonkawe imitacje żab. W tym czasie są to często jedyne przynęty, które zapewniają pożądany skutek.
Grunt

LICZĄ SIĘ MILIMETRY


obrazek
Kiedy pierwszy raz łowiłem karpie spod lodu, byłem zadziwiony delikatnością brań. Czubek antenki zanurzał...
ŚRODOWISKO

PRZEŁOMY PÓR TOKU


obrazek
Przełomy pór roku są dobrymi okresami wędkarskich połowów. Tak jest także na styku zimy i wiosny. Żeby się o tym przekonać, wystarczy wziąć wędkę i wyjść nad wodę.
PRZYNĘTA SZTUCZNA

BRZĘCZYSZCZYKIEWICZ


obrazek
Wabienie ryb dźwiękiem znane jest wielu wędkarzom. Korzystają z tego zwłaszcza  spiningiści. Niektóre stosowane przez nich przynęty (woblery, blaszki podlodowe) mają specjalne grzechotki. Łowcy miętusów wabią je w ten sposób, że dzwonią pod wodą związanymi w pęczek blaszkami. Ale są też tacy spiningiści, którzy dźwięczących przynęt nie używają i grzechotki wyrywają lub zalewają je silikonem.
Grunt

JAZIE SPININGIEM
I NA PRZYSTAWKĘ


obrazek
Jazie kojarzą mi się z wiosną. Wyprawiam się na nie najpierw w marcu, kiedy ich ławice ciągną na tarliska. Potem przychodzi czas godów, kiedy rybom należy się odrobina spokoju. Dopiero na przełomie kwietnia i maja jazie zaczynają ponownie dobrze żerować.
OPOWIADANIE

POMIESZANIE Z POPLĄTANIEM


obrazek
W wędkarstwie zagadkowi są wędkarze, a nie ryby. Na dowód tego sądu opowiem o pewnym zdarzeniu sprzed lat, za którego prawdziwość ręczę.
Spining

ZAWSZE JEST JAKIŚ SPOSÓB,
TRZEBA TYLKO WIEDZIEĆ, KTÓRY AKURAT


obrazek
Z okoniami jest tak, że sprawdzone przynęty i  sposoby  ich prowadzenia nagle potrafią się okazać zupełnie nieprzydatne. Wpływają na to co najmniej  dwa czynniki: ukształtowanie dna, a więc miejsc, w których okonie najchętniej przebywają,  oraz to, co jedzą. Przynęta musi przynajmniej pod jakimś względem przypominać naturalny pokarm. Nie chcę przesądzać, co tu jest ważniejsze: jej wygląd, ruch czy wibracje. Jest jednak pewne, że można z okoniowego łowiska zejść o kiju, jeżeli będzie się używać przynęty, która nie jest do niego dostosowana.
Grunt

O KARPIACH I O ZANĘTACH

obrazek
Karpie można złowić w rozmaitych miejscach. Pod względem dostępności  łatwe są na przykład żwirownie. Karpi w nich nie brakuje, ale dużego złowić trudno. Często dlatego, że jego tam w ogóle nie ma, bo już go ktoś złowił i zabrał.
Zupełnie inaczej jest  w jeziorach. Dostęp do wody jest  bardzo trudny,  jeszcze trudniej znaleźć miejsce dobre do nęcenia. A kiedy już się zanęci, nie ma pewności, że brania nastąpią w miarę szybko. Gdziekolwiek jednak bym łowił, muszę być pewny, że zanęty i przynęty karpiom odpowiadają.
Mucha

SALMONIDY STOJĄCEJ WODY


obrazek
Gdy na górskiej rzece zasiedlonej przez pstrągi powstanie zbiornik zaporowy, tworzą się w nim  formy osiadłe tego gatunku. Obojętne, czy nazwiemy  to pstrągiem jeziorowym, czy trocią jeziorową, jest to dla wędkarzy coś zupełnie nowego. Mam z takimi rybami do czynienia, bo na co dzień wędkuję w Rabie tuż powyżej Zalewu Dobczyckiego.
Grunt

O ZARZUCANIU I O KLIPSIE


obrazek
Niektórzy wędkarze nie chcą zakładać żyłki za klips na szpuli. Boją się, że  przy zarzucaniu zestaw  się urwie, a po zacięciu dużej ryby, żyłka pęknie bo nie będzie mogła się wysnuwać ze szpuli.  Te obawy są całkiem niepotrzebne.
Spining

PSTRĄGI ROZTOCZA

obrazek

Fama o pstrągach potokowych w górnym biegu Wieprza niesie się już od kilku dobrych lat. Złowiono ich wiele, wśród nich sporo okazów o wadze kilku kilogramów. Wędkarzom wbił się w pamięć  zwłaszcza jeden z nich, ważący grubo ponad pięć kg. By utrzymać w tajemnicy miejsce, gdzie został upolowany, jego  łowca podał inną rzekę. Nie wiedział lub zapomniał, że o tej porze roku obowiązywał tam zakaz łowienia.
Jednak nie ta historia jest dla Wieprza najistotniejsza.
Mucha

PO PROSTU PUPA

obrazek
Wyjątkową odmianą pupy jest mucha określana jako Klinkhamer, która ma jaskrawe, najczęściej białe skrzydełka...
Grunt

Z KOSZYCZKIEM PO RZECE

obrazek
Żeby wędkować z dobrym skutkiem, trzeba mieć bogate doświadczenie. W pojedynkę zdobywa się je latami. Nam,  klubowiczom z ul. Więckowskiego, szło to znacznie szybciej, bo zawsze łowimy w kilku.  Nie mamy przed sobą żadnych tajemnic, a na łowisku postępujemy  tak, by czas bez brań  jak najbardziej skrócić.
fishbook.pl - Portal społecznościowy dla wędkarzy
Ta strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) aby było Ci wygodniej z niej korzystać.     czytaj więcej»      ukryj