Artykuły, które ukazały się ostatnio

Spining

JAZIE NA SPINING

obrazek

Jazie łowi się najlepiej przy podwyższonym stanie wody...
ŁOWISKO

WARTA W OKOLICACH PORAJA

obrazek

Warta w okolicach Poraja, niedaleko Częstochowy,  ma szerokość od 7 do 15 metrów, głębokość od 30 cm do 1,5 metra. Mocno meandruje wśród łąk, miejscami wciska się między drzewa,  tworzy wąwozy o stromych zboczach.  W korycie sporo zwalonych drzew,  wymyte doły i przybrzeżne spowolnienia nurtu. Większość miejscówek w Warcie na wysokości Poraja można obłowić nie wchodząc do wody. Wodery się jednak przydadzą. Brzegi bowiem bywają strome, a do wody trzeba wejść, by na przykład podebrać złowioną rybę. Z wody się też najwygodniej rzuca.
BIOLOGIA

FENOLOGIA ROZRODU RYB

obrazek

Leszcze odbywają tarło w dwu okresach. Pierwszy przypada na pełne kwitnienie jabłoni...
PRZYNĘTA SZTUCZNA

WAHADŁÓWKI

 
Spining

NA TĘCZAKI ZE ŚWIECZKĄ

obrazek

Sbirulino powstało z myślą o tych wędkarzach, którzy łowią  pstrągi w stawowych łowiskach specjalnych, szybko jednak trafiło także na wody otwarte. Było przecież do przewidzenia, że dzikie ryby też docenią zalety tego pływaka.
Mucha

Z NIMFĄ NA GŁOWACICE

obrazek

Do łowienia głowacic na nimfę zachęcił mnie kolega sześć lat temu. Ta mityczna ryba okazała się wcale nie taka trudna. Zwykły pstrągowy sprzęt, zwyczajne muchy, znane miejsca i prosta technika łowienia. Najtrudniejsza do przekroczenia była bariera psychologiczna. Zamiast kilku - kilkunastu brań dziennie trzeba się przygotować na jedno branie co kilka - kilkanaście dni. Ale za to jak już do niego dojdzie,  to nagroda za te długie godziny machania wędką jest wspaniała.
BIOLOGIA

ŻYCIE RYB
PODDANE JEST RYTMOWI

obrazek

Niektóre ryby nazywamy dziennymi, inne nocnymi. Jednak taki podział nie zawsze jest właściwy. Przykładem są węgorze, które najczęściej określamy jako ryby nocne. Tymczasem wędkarze, którzy łowią je regularnie podczas dnia, obruszają się na takie twierdzenie i mówią, że jest nieprawdziwe.

ŚRODOWISKO

BAŁTYCKIE PLAŻE

Podczas wędrówek wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku zaskoczyła mnie duża ilość  mierzei. Stwierdziłem ze zdumieniem, iż jest ich więcej niż przypuszczałem, ponieważ  fragmenty wybrzeża, które w wielu miejscach są podręcznikowymi mierzejami, nie przypominają ich wizualnie. Łączna długość polskich mierzei, wyliczona przez specjalistów, wynosi   przeszło dwieście kilometrów!
Grunt

WĘGORZE WIOSNĄ

 
PROBLEM

NASZE OPOWIEŚCI...

obrazek

Kiedy znajomy zaprosił mnie na leszcze, byłem pełen nadziei. - Chłopie, walą takie po trzy kilo!
Grunt

OJ, TEN ROK

obrazek

Nadzieja, że może wreszcie zaczną żerować jak przystało, prysła w połowie października...
PRZYNĘTA SZTUCZNA

WOBLERY Z OLSZTYNA

obrazek

Zauroczyły mnie bystre warmińskie i mazurskie rzeki, na których od prawie 20 lat łowię pstrągi. Tylko od wielkiego święta wyprawiam się na sąsiednie Pomorze.
PORADNIK JUNIORA

KOSZYCZKIEM ŁATWIEJ

obrazek

W zestawie z koszyczkiem nie używa się ciężarków. Funkcje tę spełnia sam koszyczek zanętowy...
fishbook.pl - Portal społecznościowy dla wędkarzy
Ta strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) aby było Ci wygodniej z niej korzystać.     czytaj więcej»      ukryj