Odc. I SPŁYW ODRĄ OD RACIBORZA

Odra w Rejonie Raciborza.

To niemal ostatni moment do obejrzenia Odry, której kilkadziesiąt lat człowiek łopatą nie poprawiał. I chociażby dlatego warto się wybrać na wędkarski spływ.
Czytając moją relację dowiecie się nie tylko o sprawach wędkarskich, również o tym co mnie poruszyło - głównie sprawy środowiska, oraz o tym co dziwnego, a godnego odnotowania, zauważyłem.

IMAGEZanim jednak zacznę o spływie i wędkowaniu napomknę o innej sprawie. Wjeżdżając na ziemię opolską zobaczycie dwujęzyczne nazwy wielu miejscowości. Polską, a pod nią niemiecką, dokładniej, co widać na zdjęciach, zniemczoną. Nie wszystkie miejscowości mają swoje nazwy zdublowane. Zaintrygowany zagadnąłem o to kilku ludzi. Dowiedziałem się, że mieszkańcy  poszczególnych gmin mieli możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie głosowaniem. W jednych gminach byli za nazwami dwujęzycznymi, a już w gminie obok mieli odmienne zdanie. Moimi rozmówcami byli rdzenni mieszkańcy Opolszczyzny – „chcą niemieckich nazw niech jadą do IMAGENiemiec – mówili. Zresztą co to za niemieckie nazwy. To przecież nasze tylko zniemczone więc czego chcą dowieźć”.
  IMAGE
Herbem Raciborza jest przedzielona tarcza herbowa, gdzie po prawej stronie znajduje się połowa białego orła na czerwonym polu, a po lewej stronie połowa białego koła z pięcioma szprychami także na czerwonym tle. Taki  herb znajdował się na dokumencie z 1296 roku i przez ponad 700 lat jest niezmieniony. Racibórz jako dziedzictwo książąt IMAGE piastowskich ma w herbie pół koła, bowiem Piast był kołodziejem (na zdjęciu po lewej - herb umieszczony na moście pod którym wodowałem łódkę. Zdjęcie z prawej - tabliczka z nawą rzeki i numerem drogi znajduje się na tym samym moście).

Odrą można spłynąć od Chałupek, czyli od granicy z Czechami do Raciborza najwyżej kajakiem. Rzeka jest płytka, bystra i na całej długości ma kamienno żwirowe dno. Na bystrzach jest tak mało wody, że kajaki trzeba przenosić. Nie bez problemów jest spływ od Raciborza. Łódką o zanurzeniu kilkunastu centymetrów plus śruba silnika też byłoby to niemożliwe. Spłynąłem jednak odcinek do Koźla mając cały  czas podniesiony silnik, a i tak kilka razy grzmotnąłem w kamienie.
IMAGE
Zastawa, prze miastem, którą w razie powodziowej wody zamyka się  by przekierować jej nadmiar do kanału ulgi.

Odra przed Raciborzem dzieli się. Przez miasto płynie rzeka zaś kanał ulgi otacza Racibórz. Na wypadek wielkiej wody zamknięto by śluzy wybudowane przed miastem. Kanał ulgi miałby pochłonąć nadmiar wody i poniżej miasta IMAGEwlać ją do koryta Odry. Kanał ulgi i Odra płynąca przez Racibórz niczym się nie różnią. Wyrównane, jak się mówi „pod cyrkiel”.
IMAGEW Raciborzu jest tylko jedno miejsce do wodowania. W centrum miasta, pod mostem jest wygodny slip. Tutaj woduję łódkę i rozpoczynam spływ, który przy niskim stanie rzeki spływ jest rudny. Bystry nurt, około pół metra głębokości, kamienie na dnie..., nurt natychmiast porywa łódkę. Silnik podniosłem by śrubą nie uderzyć w dno. Spływam rufą do przodu. Tak jest najbezpieczniej bo siedzę w miejscu najodpowiedniejszym do wiosłowania i tylko, co jakiś czas, koryguję tor spływu, by łódka trzymała się środka rzeki. Tak spływałem niemal do samego Koźla...
IMAGE
Odra w Raciborzu i przed Raciborzem.

Tuż za miastem Odra płynie niemal dziko. Wąwóz z wysokich brzegów, strome skarpy z czarnych mad naniesionych powodziowymi wodami, drzewa powalone lub zwisające nad korytem rzeki. Tajemniczo, urokliwie. Wędkarskich stanowisk prawie nie widać. Tutejsi wędkarze Odry zbytnio nie cenią, wolą ogromne sztuczne jeziora powstałe po wydobywaniu żwiru. Urok rzeki dzikiej i tajemniczej szybko jednak pryska bo od IMAGEpołączenia Odry z kanałem ulgi rzeka jest poszerzona i od brzegu do brzegu płytka. Jest też brzydka. Ma wyregulowane brzegi, po prostu kanał ściekowy.

Wodowanie...