MAGIA GŁÓWEK DŻIGOWYCH II

Opisane główki dżigowe nie wyczerpują asortymentu proponowanego odbiorcy - wędkarzowi, lecz przedstawiają Czytelnikowi tendencje rozwojowe w tej dziedzinie i pozwalają. .mu na dobór odpowiedniej główki do sytuacji na łowisku.Mushroom Head - "grzybek", główka ta została zaprojektowana do zbrojenia imitacji robaków (dżdżownic) - występuje w dwóch wersjach - jako samodzielne uzbrojenie oraz jako część systemu służącego do uzbrajania robaków. Jako samodzielne uzbrojenie służy do połowu bassa wielkogębowego i głowacicy (ryb atakujących przynętę od głowy) oraz szczupaków, (posiadających wystarczająco duży otwór gębowy by zmieściła się cała przynęta), zaś jako część systemu dla pozostałych drapieżników atakujących pokarm od strony ogona. Grzybek Wytwarza się o wadze 1/8 - 5/8 uncji (3,5 - 17,5 g) z haczykami typu Aberdeen o wielkości 2 - 2/0 do systemów i z haczykami Q'Shaughnessy o wielkości 1/0-3/0 jako samodzielne uzbrojenie.

Sposób uzbrojenia robaka systemem z "grzybkiem"
. Należy zwrócić uwagę, aby przypon zwisał luźno, a kotwica wbita była jednym grotem w "tułów" robaka. Takie uzbrojenie zachowuje naturalny ruch repliki robaka w wodzie oraz chroni przed "pustymi" pobiciami w razie ataku ryby od tyłu (od ogona). Kotwicę umieszcza się na ogół w 3/4 długości robaka (licząc od głowy), wyważenie centryczne.

Wobble Jig - dżig woblerowy. Charakterystyczną cechą tej główki występującej w dwóch wersjach jest jej kołysanie się na boki (zataczanie się) zarówno podczas ściągania na napiętej :żyłce jak i swobodnego opadania na luźnej żyłce. Płaski kształt główki powoduje również jej swobodnego opadanie na podobieństwo lotu szybowca. Po opadnięciu na dno utrzymuje grot haczyka skierowany do góry co chroni od zaczepów i umożliwia atak ryby na przynętę leżącą na dnie. Dżig ten nadaje się do dekorowania wszystkimi dostępnymi materiałami, również żywymi i martwymi przynętami naturalnymi (robaki, rybki, żaby itp.). Produkuje się go w ciężarze od 1/6 do 3/8 uncji (1,75-10,5 g) z haczykami Aberdeen o wielkości 2 - 2/0. Wyważenie standardowe.

Wbistler - "świstak" - jest główką dzigową wabiącą ryby wytwarzaną falą hydrodynamiczną (działającą na linię boczną ryby) oraz refleksami odbitego światła od wirującej blaszki w kształcie śruby, umieszczonej pomiędzy główką a jej dekoracją. Wyważenie centryczne, waga od 1/32 do 1/4.uncji (0,875-7 g), haczyki typu Aberdeen o wielkości od 4 do 2/0 o specjalnym, używanym tylko do tego rodzaju jiga kształcie. Naciągnięta na haczyk plastykowa rurka zapobiega zsuwaniu się przynęty.

Główki do dżigów rurkowych (tube jig) - będące imitacją strzykw - zwierząt z gromady szkarłupni - zyskały ostatnio ogromną popularność w USA, szczególnie do połowu sandaczy i okoni. Wyglądem przypominają one zasklepioną rurkę z jednej strony, z drugiej zaś rurkę pociętą na wiele pasemek na podobieństwo pędzla. Podczas ruchu dżiga w wodzie pasemka te wykonują ruchy faliste powodujące na przemian zwiększanie i zmniejszanie objętości przynęty ("oddychanie"). Główki służące do uzbrajania tej przynęty wkłada się do jej wnętrza - do zasklepionej części rurki. Wszystkie główki posiadają wyważenie czołowe lub centryczne, zaś ich kształty nie mają zasadniczego wpływu na ruch przynęty. Wagi główek mieszczą się w przedziale 1/32 do 1/4 uncji (0,875-7 g), haczyki typu Aberdeen o wielkości od 4-1/0.

Dżigi do uzbrajania żywych i martwych rybek. Istnieją cztery wersje główek o tym przeznaczeniu: zmodyfikowane główki typu Erie, kuliste i Rim Rocker oraz oryginalna konstrukcja - spin rig (system spiningowy). Wspólną cechą tych dżigów jest haczyk o bardzo krótkim trzonku i nietypowo szerokim kolanku pozwalającym naciągnąć rybkę (na podobieństwo robaka) na haczyk tak, że grot wychodzi z ciała ryby od strony grzbietu poza pokrywami skrzelowymi.

Zmodyfikowane główki typu Erie i kuliste oraz Rim Rocker mają dodatkowe oczko służące do zaczepienia przyponu z kotwiczką. Uzbrajając rybkę dodatkowo kotwiczką wbija się jeden grot w grzbiet na wysokości płetwy grzbietowej przy luźnym przyponie. Systemik ten nadaje się poza tym do zbrojenia żab. Waga główek Erie i kulistych mieści się w przedziale 1/16-11/4 uncji (1,75-35 g), haczyki typu Aberdeen o krótkim trzonku i szerokim kolanie Mustad nr 32768 o wielkości 1/0-6/0, typu Siwash 9510 XXXC o wielkości 1-6/0.
Oryginalną konstrukcją zasługującą na omówienie to spin rig - system spiningowy. Zasada uzbrojenia tego systemu jest taka sama jak opisanych wyżej, podobnie waga i stosowane haczyki. Wyjątkową cechą tego systemu jest "efekt helikopterowy" występujący podczas opadania przynęty na luźnej żyłce. Blaszka wirówki obracając się wytwarza silną "trzepoczącą" falę dźwiękową skutecznie wabiącą drapieżniki oraz znacznie zwalniającą tempo opadania. Technika połowu polega na podciąganiu i opuszczaniu przynęty, której ruch w wodzie przypomina zęby piły, cały czas na napiętej żyłce. Z przeprowadzonych testów polowych wynika, że większość pobić następowała w fazie opadania przynęty.