NA KŁOPOTY


Stoki podwodnych górek i raptowne strome uskoki dna na głębokości od 8 do 15 metrów to najlepsze łowiska na jeziorze. Występują tam bowiem najsilniejsze prądy wody niosące rybom tlen i pokarm. Te same prądy są także utrapieniem wędkarzy. Wiadomo, delikatne brania jeziorowych ryb wymagają stosowania lekkich zestawów, a te z łatwością znoszone są z łowiska przez podwodne prądy. Łowienie w punktowo zanęconym miejscu pogarsza się, jeżeli zaczyna wiać wiatr i powstanie fala. Najczęściej spotykamy się z tym w czasie jesiennych połowów, kiedy można upolować największe okazy ryb spokojnego żeru.

Całkowicie pokonać tych trudności się nie da, ale można je zminimalizować bez zwiększania wagi zestawu. Należy zastosować spławiki typu waggler z własnym niewielkim dociążeniem (tzw. samogruntujące). Korpus umiejscowiony na dole długiej antenki z niewielką ilością ołowiu jest gwarancją stabilności spławika nawet na silnym wietrze i dużej fali. Obciążenie powinno być tak rozmieszczone, by jego niewielka część spoczywała na dnie. Zmniejszy to przesuwanie się przynęty z zanęconego pola.

Najważniejszy jest jednak sposób podania zestawu na łowisko. Obrazują to rysunki, na których widać podstawowe zasady obowiązujące przy łowieniu na znacznych odległościach:
- rzucać należy dalej od miejsca, w którym nęciliśmy i zamierzamy ustabilizować spławik;
- zestaw musimy ściągać zanurzając szczytówkę głęboko pod powierzchnię sfalowanej wody;
- luzujemy żyłkę, wynurzając częściowo szczytówkę tak, by spławik znalazł się nad polem nęcenia.

* Trafienie zestawem w punkt ułatwi węzełek z kolorowej wełny, który będzie informatorem o długości żyłki wysnutej z kołowrotka podczas zarzucania.

* Innym, szybszym i wygodniejszym sposobem je~t malowanie żyłki wodoodpornym pisakiem, którego barwa powinna kontrastować z kolorem żyłki.

* Żyłka powinna być specjalna, tonąca, przystosowana do metody matchowej. Jej brak nie przekreśla jednak dobrego wędkowania. Wystarczy bowiem normalną, uniwersalną żyłkę odtłuścić, przeciągamy ją przez kawałek bawełnianej szmatki obficie nasączonej płynem do zmywania naczyń. Płyny te nie wchodzą w reakcję chemiczną z żyłką i jej nie osłabiają.