SVEASKOG PRZEJMUJE PRAWA...

Ten komunikat zainteresuje wędkarzy wybierających się do Szwecji na Królewską rzekę. Komunikat prasowy otrzymaliśmy niedawno (25 kwietnia 2013 r.), a jest dowodem, że z rybakami wszędzie jest podobnie.
Sveaskog przejmuje prawa do połowu ryb,
dla dobra łososia bałtyckiego

Szwedzki państwowy koncern leśny Sveaskog przejął w wyniku umowy dzierżawy pięć sieci rybackich przy ujściu rzeki Mörrum. Sieci te mają od 50 do 100 metrów i dotychczas utrudniały rybom powrót z Morza Bałtyckiego do rzeki. Dzięki temu przedsięwzięciu setki łososi i troci trafi z powrotem do Mörrum.


---– To jest prawdziwie historyczna chwila. Po raz pierwszy od setek lat nie prowadzi się połowów po wschodniej stronie rzeki Mörrum. Fakt, że udało nam się zawrzeć tę umowę, jest dowodem na to, że wraz z właścicielem jesteśmy w stanie znaleźć długoterminowe rozwiązania, w celu zwiększenia populacji łososi i troci w Mörrum, mówi Ola Söderdahl, kierownik obszaru połowów w Morrums Kronolaxfiske.

Dzięki naszej wcześniejszej umowie z Södra Cell oraz wykupieniem podobnych sieci przez związki Wędkarstwa Sportowego „Sportfiskarna”, duże sieci rybackie znikną całkowicie ze wschodniej strony Mörrum. Nowa umowa o dzierżawę umożliwia jedynie koncernowi Sveaskog prowadzenie niewielkich połowów w celach badawczych.

– Obecnie trwają prace związane z planowaniem wspólnego projektu wraz z dwoma uniwersytetami. Badania udzielą nam informacji na temat np. wędrówki ryb. Przy pomocy nadajników radiowych wszczepionych rybom, będziemy w stanie śledzić ich poruszanie się w rzece. Jest to ewenement na skalę światową i nigdzie dotąd tego nie robiono, twierdzi Ola Söderdahl.

---Turystyka wędkarska ma ogromne znaczenie dla rzeki Mörrum i gminy Karlshamn. Każdego roku sprzedaje się około 10 000 jednodniowych pozwoleń na połów dla wędkarzy z ponad dwudziestu krajów, a obszar wokół ośrodka „Dom Łososia” (Laxens hus) przyciąga rocznie 250 000 odwiedzających. Według obliczeń, wartość.

W celu uzyskania dodatkowych informacji, proszę skontaktować się z:

Ola Söderdahl, kierownik odcinka Mörrums Kronolaxfiske, tel. 010 – 471 82 43

 

---Sveaskog to wiodący koncern szwedzkich lasów państwowych. Prowadzimy sprzedaż drewna, papierówki oraz biopaliw. Zajmujemy się również obrotem ziemią, a także myślistwem, rybołówstwem i innymi pracami związanymi z przyrodą. W naszych działaniach zawsze dbamy o zrównoważony rozwój. Las jest dla nas najważniejszy i dlatego pracujemy nad zwiększeniem jego znaczenia. Przeznaczamy na nasze działania około 7 miliardów koron i zatrudniamy około 720 osób. Więcej informacji znajduje się na:

www.sveaskog.se