ZBROJENIE ŻAB


...takie zbrojenie stosuje się w miejscach, gdzie jest dużo roślinnych zaczepów, czyli w środowisku, w którym najczęściej przebywają żaby...

obrazek

"Miękką” rewelacją rynkową są imitacje żab amerykańskiej firmy Sizmic. Od innych żab różnią się tym, że nogi mają zakończone ripperowymi płetwami. Nadają one przynęcie ostre drgania, a więc obrazekruchy, które bardzo lubią okonie. Te żaby, podobnie jak inne, można zbroić dżigową główką lub haczykowym systemikiem skrywanym w korpusie przynęty. Takie zbrojenie stosuje się w miejscach, gdzie jest dużo roślinnych zaczepów, czyli w środowisku, w którym najczęściej przebywają żaby. Niektórzy wędkarze nieufnie podchodzą do takiego zbrojenia, bo - jak twierdzą - utrudnia ono zacinanie. Być może więc spodoba im się pomysł wędkarzy amerykańskich. Otóż wypalają oni w przynęcie, rozgrzanym gwoździem, otwór w miejscu, w którym pasuje łuk kolankowy haczyka. Otwór wypala się na połowę grubości przynęty. Taki zabieg ułatwia zacięcie.
obrazekOsobnym problemem przy takim zbrojeniu są haczyki. Na szczęście w wielu sklepach można kupić oryginalne, a jeżeli takich nie ma, to domowym sposobem na dużych hakach węgorzowych można zacisnąć ołowiane śruciny i zawinąć cienki sprężynujący drut.