
Niejeden muszkarz marzy o tym, by skusić największego w okolicy pstrąga, który od lat kryje się w głębokim i niedostępnym miejscu. Marzenie to może się spełnić podczas rójki jętek majowych. Gdy te owady się roją, do powierzchni wychodzą nawet te pstrągi, których żadna inna zdobycz nie wywabiłaby z głębiny. Jeżeli więc nad wodą widać jętki majowe, warto zabrać się do obławiania dużą suchą muchą powierzchni nad najgłębszymi dołami, również nie można popuścić takim rewirom rzeki, do których nie byliśmy w stanie dotrzeć ze streamerem lub nimfą.


Zależnie od odmiany i wody, w której żyją, jętki majowe mają rozmaite odcienie. Od przybrudzonej bieli przez szarość, delikatny seledyn, żółć, oliwkę, aż do złotawego brązu. Dlatego rodzina sztucznych much określanych mianem Mayfly jest spora, a liczbę tę pomnaża jeszcze możliwość imitowania różnych stadiów rozwojowych tego owada.
Imitacją larw żyjących w wodzie są nimfy, a larw w momencie przeobrażenia także mokre muchy typu spider. Stadium rozwojowe po przeobrażeniu z larwy, nazywane subimago, imituje sucha mucha typu dun z charakterystycznymi szerokimi skrzydełkami. Moment przeobrażenia jest dla jętek krytyczny, ponieważ pstrągi i lipienie polują zarówno na

Różnorodność ubarwienia i skomplikowany cykl rozwojowy jętki majowej powoduje, że nie wystarczy mieć w pudełku jedną lub dwie muchy z rodziny Mayfly. Żeby łowić skutecznie, używam takich much, które kolorem upodabniają się do owadów widocznych nad wodą. Potem przydaje się cała gama much, które zakładam na przypon stosownie do

Nimfy i mokre muchy wykonuję na typowych prostych haczykach 2X - 3X nr 6 - 8. Za najlepszą nimfę naśladującą larwę jętki majowej uważam muchę z tułowiem z sierści zająca oraz ogonkiem i pochewką wykonanymi ze sterówki bażanta. Tułowie mokrych much typu spider sporządzam z dobranej kolorystycznie wełny, a ogonki i jeżynki z piór piersiowych kaczora krzyżówki.
W przypadku much suchych zazwyczaj jest problem z doborem haczyka. Musi on być wykonany z cienkiego drutu i mieć przedłużony trzonek, a na naszym rynku takich modeli raczej się nie spotyka. Bardzo dobre imitacje można wykonać na standardowych haczykach nr 6 - 10, jednak dla zachowania proporcji tułów muchy trzeba wtedy znacznie przedłużyć poza trzonek. Zazwyczaj tułów wykonuję owijając jedwabiem pasek pianki. Czasami doskonały efekt można uzyskać podbarwiając piankę i zaznaczając segmenty tułowia kontrastową owijką. Można też przedłużać tułów za pomocą dobranego kolorystycznie pióra siodłowego krzyżówki z promieniami zaczesanymi w dół i związanymi w dolnej części stosiny. Rozcapierzone promienie, pozostawione po odcięciu końcówki pióra, tworzą charakterystyczny rozdwojony ogonek. Wykonując muchę na haczyku o normalnej długości trzonka, należy tułów jętki lekko wygiąć ku górze.




Łowienie na wielką imitację jętki majowej to niezapomniane przeżycie, bo zazwyczaj jest to polowanie na upatrzony okaz. I choć coraz rzadziej mam okazję łowić pstrągi właśnie na tę przynętę, to wiosną zawsze mam w pudełku kilka nakrapianych majówek. Na wszelki wypadek.
Łukasz Ostafin