NĘCIĆ, ALE JAK...

  obrazek

obrazek
Są dwa sposoby nęcenia ryb. Długotrwałe (zanętę  wrzucamy w ciągu kilku następujących po sobie dni) oraz krótkotrwałe (zanętę wrzuca się  na początku i w trakcie wędkowania).
Do sporządzania zanęt dla  większości ryb  karpiowatych używamy głównie składników roślinnych. Są to gotowane ziarna pszenicy, jęczmienia, żyta, grochu i łubinu, kasza manna, kukurydziana i jaglana, pszenne otręby,  płatki owsiane i ryżowe, a także biały i czarny chleb.
Z jednego lub kilku  tych składników robimy tak zwaną bazę zanętową.  Do niej dodaje się środki zapachowe:  wyprażone i rozdrobnione ziarna słonecznika, dyni lub konopi, ziele nostrzyka, olejek anyżowy, czosnek lub wanilię.
---Jeżeli chcemy łowić w wodach stojących, do zanęty możemy dodać  składniki tłuste, na przykład  wiórki kokosowe. Dzięki nim kule zanętowe będą się szybko rozpadały,  składniki tłuste wypłyną i przy okazji będą wynosiły do góry odrobiny zanęty. Tym samym zwiększy się obszar nęcenia.
W wodach bieżących konieczna jest domieszka gliny. Wówczas nurt o wiele wolniej zanętę wymywa i porywa. Glina smuży i dodatkowo nęci ryby. Glinę dodaje się do zanęty w proporcji 1 : 1, a jeżeli w pobliżu nie ma innych wędkarzy, można jej dać nawet dwa razy więcej.
---Ważne jest, żeby zanętę precyzyjnie umieszczać w łowisku. Dlatego kule powinny mieć tę samą wielkość, a zatem niemal tę samą wagę. Wtedy będziemy dokładniej trafiać w wybrane do nęcenia miejsce.
Zbigniew Fedus