KOSZYCZKIEM ŁATWIEJ

obrazek
W zestawie z koszyczkiem nie używa się ciężarków. Funkcje tę spełnia sam koszyczek zanętowy...

obrazek
Łowienie w wodach bieżących jest znacznie skuteczniejsze, gdy do zastawu gruntowego doczepi się koszyczek zanętowy. Stosuje się dwa rodzaje koszyczków. Typ pierwszy, o gęstej siatce używany jest do wszelkiego rodzaju zanęt szybko wymywanych przez nurt wody. Typ drugi, często wykonany z plastiku,  używany jest do białych robaczków. Zaletą łowienia  z koszyczkiem jest to, że można takimi zestawami rzucać 30-40 m, a któżby potrafił umieścić kule zanętowe w tej odległości.
---W zestawie z koszyczkiem nie używa się ciężarków. Funkcje tę spełnia sam koszyczek zanętowy, który czasami jest dociążony ołowiem. Takie obciążenie jest wystarczające, zważywszy, że ryby najczęściej zajmują stanowiska w wolnym nurcie lub na pograniczu nurtów.
---
Mieszanka zanętowa do koszyczka różni się nieco od stosowanej w tradycyjnych metodach. Oto wypróbowana zanęta na karpiowate: do miski wlewamy słoiczek płynnej melasy, która klei i słodzi. Następnie dodajemy opakowanie gotowej zanęty (uniwersalną lub do połowu konkretnego gatunku), albo własną wypróbowaną mieszankę. Przygotowane składniki mieszamy starannie, rozgniatamy grudki i dodajemy wody. Zanęta na wody bieżące musi być cięższa i bardziej mokra od jeziorowej. Gdy mieszanina podstawowa jest już odpowiednio rozrobiona, dodajemy teraz od 1 do 3 garści białych robaków lub ich poczwarki nazywane kastersami, które wcześniej rozgniatamy. Poczwarki są szczególnie skuteczne w przełowionych wodach. Wszystko dokładnie mieszamy.
Najlepszą próbą, na to czy zanęta ma właściwą konsystencje, jest napełnienie nią koszyczka i wrzucenie go do wody w miejsce w którym będziemy go widzieli.
obrazekKoszyczek napełniamy zanęta w taki sposób, że kładziemy go na zanęcie i palcami wskazującym i kciukiem zagarniamy do jego wnętrza zanętę. Zanęty nie ubijamy jedynie lekko ugniatamy.
Zanęta z koszyczka powinna się wymywać już w chwilę po wrzuceniu do wody. Po trzech minutach, kiedy szarpniemy zestawem powinna w całości wylecieć z koszyczka bowiem zawartością koszyczka nęci się łowisko. W czasie od 3 do 5 minut zanęta z koszyczka musi więc zostać wypłukana ii wymaga uzupełnienia.
---
Doskonała przynęta w zestawach koszyczkowych to świeże białe robaczki w naturalnym kolorze lub barwione. Jeszcze lepsze są poczwarki białych robaczków - skuteczne latem i jesienią, szczególnie podczas ciepłych dni. Stanowią raczej rybi przysmak niż normalny posiłek.
Jasnobrązowe poczwarki są zarówno przynętą jak i zanętę. Przed ich użyciem wrzucamy poczwarki do wody. Na haczyk bierzemy te, które utonęły, pływające gnieciemy i mieszamy z zanętą.