PŁYWANIE ZE SŁODKOWODNYMI RYBAMI

obrazek
...ale tylko w jednej woda była bardzo przejrzysta co dawało przyjemność z nurkowania i satysfakcję z wykonywanych wyraźnych podwodnych zdjęć.


---Oglądamy wiele filmów o życiu ryb w morzu. Bardzo mało filmów, o tej tematyce, jest z wód śródlądowych. Wielu wędkarzy myśli, że nurkowanie, w słodkich wodach, fotografowanie i pływanie wśród ryb, które łowimy jest prawie niemożliwe dla przeciętnego wędkarza. Moje doświadczenia pokazują, że jest odwrotnie. Co więcej, nie potrzeba drogiego sprzętu do tego. Pokażę jak można tego dokonać, a przy okazji fotografować lub kręcić filmy wideo.

Początki
obrazekPrzede wszystkim jestem wędkarzem, ale od zawsze miałem obsesję na punkcie fotografii podwodnej, która do niedawna była domeną profesjonalistów. Dla przeciętnego wędkarza wydawało się niemożliwe,żeby bez butli z powietrzem, aparatu oddechowego i wielu innych rzeczy koniecznych do swobodnego zejścia pod wodę mógł sobie nurkować i być wystarczająco blisko ryb i obserwować ich zachowanie.
Jedynym problemem było znalezienie łowiska z przejrzystą wodą i wystarczającej do obserwacji populacji ryb. Bardzo przejrzysta woda jest w kamieniołomach, ale tam nie ma wystarczająco dużo ryb i na ogół są to miejsca bardzo głębokie. Większość rzek, zbiorników zaporowych i stawów, w moim kraju, mają wody mało przejrzyste i już na niewielkiej głębokości jest mroczno. Wybór mój padł na żwirownie. Odwiedziłem ich około 20. Trzy sezony nurkowałem i poszukiwałem właściwej. Oczywiście spotykałem ryby wszędzie, ale tylko w jednej woda była bardzo przejrzysta co dawało przyjemność z nurkowania i satysfakcję z wykonywanych wyraźnych podwodnych zdjęć. Oczywiście i na tym zbiorniku spotkałem się z okresowymi kłopotami. Letnim, na szczęście krótkotrwałym zakwitem wody i dłuższym bo trzymiesięcznym okresem w którym żwirownie odwiedzali kąpiących się, a ich obecność płoszy większość ryb.
Pomimo tego był to dla mnie raj. Niemal codziennie spotkałem się z karpiami i linami. Okoń, leszcz i samotny szczupak też był codziennością nurkowania. Wiemy, jak szczupak wygląda po wylądowaniu na brzegu. Ale uwierzcie, pod wodą, kiedy byłem od niego kilkadziesiąt centymetrów ogarnęło mnie dziwne uczucie. Od razu na myśl przyszły mi opowieści płetwonurków, którzy przeżyli ataki szczupaków na błyszczące zegarki i jakieś inne elementy akwalungu. Pod wodą w jego towarzystwie nie czułem się bezpiecznie bo kiedy inne ryby odpływały jak się do nich zbliżałem, szczupak, odwrotnie, czekał.
Mam również spotkania ogromną ławicę płoci i wzdręg, które były ze wszystkich ryb najbardziej bojaźliwe. Te częste podwodne spotkania stały się obsesją. Uzależniłem się i zamiast wędkowania oglądałem ryby w ich środowisku. Moje podwodne wyprawy były dłuższe. Traciłem poczucie czasu. Często wiele godzin spędzałem pod wodą bez neoprenu. Wychodziłem tylko wtedy, kiedy moim ciałem wstrząsały dreszcze. Czasami, podczas fotografowania zapominałem, ze mam oddychać. Tak pasjonujące jest przebywanie w podwodnej ciszy i otaczającym spokoju.

Sprzęt
obrazekNajlepsze jest to, że do nurkowania potrzebne jest tylko podstawowe wyposażenie. Fajka, maska i płetwy. Kto jest ciepłolubny może sobie kupić kombinezon piankowy, ale w naszym klimacie woda od czerwca do końca sierpnia ma od 18 - 20 ° C i piankowa ochrona ciała jest zbędna. Neopren jest opcjonalnym rozwiązaniem na przykład na wiosnę, kiedy woda jest zimna, a my chcemy oglądać tarło ryb lub wczesną jesienią, kiedy na płyciznach jest najbogatsze życie.
---
Ostatnią potrzebna rzecz początkującemu amatorowi nurkowania, dla mnie najważniejsza to aparat fotograficzny. Ja używam DSLR, to obudowie podwa do aparatu fotograficznego. Jest kosztowna bo warta jest więcej niż na sam aparat. Testowałem około 10 różnych modeli, a w tej chwili jestem dumnym właścicielem kompaktowego Olympus TG-3, które można dostać za 400 euro. Bardzo szybko pracuje i jest wodoodporny do 15 m. Jest też odporny na wstrząsy, ergonomiczny, ma jasny obiektyw i dobry szerokokątny obiektyw co pod wodą bardzo ważne. Moim zdaniem najlepszy kompaktowy podwodny aparat na rynku (Olympus TG i jego następce S-4 model z ubiegłego roku). Te aparaty mają funkcję filmowania w programie GoPro  z zielonym filtrem wodnym.

Poszukiwanie ryb
Najlepszy czas na nurkowanie w wodach stojących to lato do późnej jesieni. W tym czasie wiele gatunków ryb przebywa w płytkich wodach. Oznacza to, że możemy oglądać je bezpośrednio z powierzchni używając maski i fajki. Większość moich podwodnych zdjęć wykonałem właśnie podczas takiego pływania bo trudno je nazwać nurkowaniem.
obrazekPolecam pływanie i nurkowanie wzdłuż brzegu. Nie tylko spotkania z rybami są w tych rejonach najczęstsze, czujemy się również bezpiecznie. W każdej chwili możemy stanąć na dnie, odpocząć i poznać geografię dna. Wypatrujmy roślin i pływajmy w ich okolicy. Tam życie podwodne jest najbogatsze.  Nie ma więc sensu pływanie i nurkowanie na otwartej i głębokiej wodzie. Warto natomiast zapamiętywać miejsca w których zaobserwowało się ryby. Jeżeli są w jakimś miejscu dzisiaj jutro również będą w tych samych okolicznościach.
obrazek
Kilka uwag i rad
- Zachowanie ryb jest bardzo różne. Jedne są bardzo bojaźliwe i zobaczysz po nich tylko obłok mułu. Najbardziej przyjazną ryba dla nurka jest karp. Nie trzeba go szukać, ona sam ciebie znajdzie. Karpie, jak delfiny, potrafią płynąc obok człowieka.
- Wiele gatunków ryb pozwolą podpłynąć do siebie, ale są bardzo bojaźliwe. Płoszy je nieregularny i częsty oddech. Należy więc przez fajkę,oddychać, spokojnie, tak by nie wydmuchiwać silnie powietrza z płuc. W aparacie fotograficznym należy wyłączyć wszystkie funkcje dźwięku.
- Pogoda ma duże znaczenie dla podwodnych zdjęć.  Deszczowe dni,a nawet pochmurne całkowicie wykluczają wykonywanie zdjęć pod wodą. Po prostu pod powierzchnię dociera zbyt mało światła. Ekspozycja będzie długa więc zdjęcia będą nieostre, a ponadto pod wodą będzie mało kontrastów.
- Moje doświadczenie jest takie, że w lecie nie potrzeba się zapuszczać głębiej niż dwa metry. Od płycizny do tej głębokości spotykałem wszystkie gatunki ryb: karpia, szczupaka, wzdręgi, płocie, leszcze, liny, czasem tuż pod powierzchnią.
- Nie fotografujcie pod wodą z opcją zoom tylko z ustawieniem jak najkrótszej ogniskowej. Powodem jest to, że woda nigdy nie jest wystarczająco przejrzysta. Musisz dostać się do ryb, tak blisko, jak to możliwe.
- N ajładniejsze zdjęcia wychodzą, kiedy obiektyw aparatu jest na wysokości oczu ryb. Jest na to sposób, ale trzeba trochę potrenować. Trudno się zanurza kiedy w płucach jest dużo powietrza. Więc kiedy zobaczysz rybę, której chcesz zrobić zdjęcie, ustabilizuj się na powierzchni i przygotuj aparat. Później wypuść z płuc jak najwięcej powietrza. Zaczniesz powoli się zanurzać. Ten ruch nie płoszy ryby. Zatapiając się cały czas wykonuj zdjęcia. Jedno z nich będzie bardzo dobre.
- Jeżeli masz podwodną lampę błyskową nie wahaj się jej używać. Błysk, nawet w najbardziej przejrzystej wodzie nie płoszy ryb.  lampy błyskowej.

Wiedza dla wędkarzy
obrazekWszystko co zobaczysz i przeżyjesz pod wodą będzie przydatne później, w wędkowaniu. Staniesz się znawca struktur h nie ma. Będziesz zaskoczony, jak wiele jest martwych stref i takich gdzie ryby się kotłują jedna na drugiej. Możesz wreszcie zobaczyć jak wygląda przynęta położona na dnie, abo poruszająca się w toni. Dzięki nurkowaniu zacząłem łowić więcej okoni bo zobaczyłem w których miejscach jest ich najwięcej. Zauważysz również, że zależnie od pory roku ryby zajmują różne stanowiska. Na przykład karp okresie tarła, lato, spędza wśród grążeli, ale kiedy te obumierają, jesienią, przepływa w rejony gdzie dużo moczarki.
Na pewno nurkowanie pomoże Ci zostać lepszym wędkarzem. Zapraszamy na nurkowanie.
Tekst i zdjęcia
Radek Filip
Czechy