Sprawdzony zestaw karpiowySIMPLE BOTTOM BAIT RIG(Prosty zestaw gruntowy)

obrazekNie musicie znać wszystkich rodzajów zestawów karpiowych aby stać się skutecznymi łowcami tych ryb. W większości przypadków wystarczy, że znacie budowę jednego przyponu. Są jednak sytuacje, takie jak specyficzne łowisko lub “sprytniejsze” ryby, kiedy źle dobrany zestaw może zaważyć o słabych wynikach. Dobrze jest znać chociaż kilka typów przyponów, po to by mieć wyobrażenie o tym, co dzieje się z Waszą przynęta pod wodą. Pokażę Wam jak zbudować prosty zestaw gruntowy (Simple bottom bait rig).
obrazek

Radek Filip jest redaktorem naczelnym czeskiego magazynu wędkarskiego Kajman - www.kajman.cz oraz jest przewodnikiem wędkarskim po pięknych czeskich wodach www.RyFi.cz. Przygotował dla Was serię artykułów opisujących budowę zestawów karpiowych. Oto drugi z nich - Simple Bottom Bait Rig.


O zestawie

To będzie najprostszy zestaw opisywany w tej serii I prawdopodobnie najpowszechniej używany, przez co liczba wyholowanych okazów z jego użyciem jest duża. Większość wędkarzy karpiowych użyła tego zestawu jako pierwszego podczas swojej przygody z łowieniem tych ryb. Ten zestaw nie wymaga także użycia specyficznych komponentów, takich jak taśmy termokurczliwe, line aligner czy pasta wolframowa. Użycie tych komponentów jest kwestią indywidualnych upodobań.

My zawiążemy wersję trochę bardziej skomplikowaną, z line aligner, plecionką I pastą wolframową. Uważam, że line aligner (wormer) w połączeniu z ciężkim kawałkiem pasty wolframowej zwiększa prawdopodobieństwo skutecznego zacięcia. Gdy haczyk trafia dop yska ryby, obciążenie (pasta) ciągnie hak w ten sposób, że wbija się on w dolną wargę karpia. Taki zestaw możemy nazwać wersją zaawansowaną. Efekt końcowy jednak pokaże, że prezentacja przynęty jest bardzo naturalna nawet bez tych komponentów.

Dobrze jest wędkować z miękką plecionką w kolorze dna. Jeśli natomiast preferujesz dłuższe haki, lepiej będzie jak użyjesz żyłki lub fluorokarbonu. W tym zestawie możesz zastosować 1-2 kulki lub bałwanek (jedna kulka pływająca, jedna tonąca). Zestaw ten nie jest dobry na miejsca zarośnięte. Zawsze używajcie bardzo ostrych haków.

obrazekKomponenty

Potrzebne będą: stopery do kulek, agrafka do szybkiej wymiany, rękaw antysplątaniowy, haczyk, nożyczki, kulka proteinowa, przyrząd do zaciągania węzłów (knot puller), plecionka (może być powlekana), pasta wolframowa, line aligner lub taśma termokurczliwa, ciężarek ołowiany, zaczep do ciężarka.



Montowanie zestawu krok po kroku
1. Utnij około 30 cm tonącej plecionki. Możesz użyć zwykłej lub powlekanej. My użyjemy powlekaną I tonącą wersję.
2. Jeśli używasz plecionki powlekanej, rozwarstw kilka centymetrów, które będzie znajodowało się  ponad hakiem. Użyj paznokcia, monety albo specjalnego narzędzia (np. Stripper’N’Cutting).
3. Nawiń hak na plecionkę (w naszym przypadku rozmiar 6). Populsrne haki z długim trzonkiem nie nadają się do tego zestawu. 4. Zawiąż pętelkę, która będzie końcem włosa. Końcówkę odetnij nożyczkami. 5. Owiń hak 6-7 razy 6. Zainstaluj hak za pomocą węzła bez węzła (eng. Knotless Knot). Jeśli nie jesteś pewien, jaka powinna być długość włosa, zmierz średnicę kulki, którą chcesz użyć i dodaj 1-2cm.
7. Nawiń line aligner lub taśmę termokurczliwą na plecionkę. Krok opcjonanly.
8. Naciągnij line aligner lub taśmę na haczyk.
9. Przygotuj kawałek pasty wolframowej aby zwiekszyć chwytność haczyka.
10.  Wklej pastę w miejscu, gdzie łączy się kawałek powlekany z niepowleczonym – około 3-5cm od oczka haczyka.
11. Użyj igły do nawleczenia kulki I zabezpiecz ją stoperem.
12.  Nawlecz wolną końcówkę plecionki na kołnierz antysplątaniowy. Zmniejsza to ryzyko splątania zestawu I zabezpiecza krętlik szybkiej wymiany zestawu.
13.  Zawiąz pętlę włosową na wolnym końcu zestawu. Użyj węzła overhand.
14.  Zaciągnij węzeł za pomocą przyrządu do zaciągania węzłów.
15.  Załóż pętelkę na agrafkę I zaciągnij kołnierz antysplątaniowy. Dowiąż żykłę główną do drugiego końca  agrafki (użyj węzła Grinner).  Załóż ciężarek na klips. Zestaw gotowy.
16. Radek Filip przechytrzył tego karpia przy użyciu takiego zestawu na rzece Po.
17a. Ten zestaw sprawdza się także na brzany...
17b. ...,liny i leszcze
18. Martin Lesaj używa tego zestawu bez pasty wolframowej do łowienia powierzchniowego na pieczywo.

Wkrótce opisy nowych zestawów.

Radek Filip


http://www.moss.sk