MOJA DROGA DO MULTIPLIKATORA

Entuzjastą wędkarstwa zostałem 40 lat temu, gdy w wieku 7 lat po raz pierwszy poszedłem z moim dziadkiem nad Rospudę na ryby. Gdy miałem 11 lat, dziadek wystarał mi się o kartę wędkarską i kupił pierwszą wędkę, bambusową z kołowrotkiem. Byłem najlepiej wyposażonym wędkarzem w promieniu kilku kilometrów.
Parę lat później znalazłem się w Suwałkach, gdzie uczęszczałem do średniej szkoły technicznej i często zaglądałem do tamtejszego sklepu wędkarskiego. Zaprzyjaźniłem się ze sprzedawczynią, pomagałem jej usuwać drobne usterki w kołowrotkach (wtedy były to wyłącznie radzieckie Delfiny). Pierwszy multiplikator zobaczyłem, ale tylko na ilustracji, w roku 1975, w książce Tadeusza Andrzejczyka „Wędkarstwo jeziorowe”. Z wypiekami na twarzy czytałem o ABU Ambassadeur 6000C i wędziskach typu caster zoom. O ile wiem, wśród sprzętu, sprowadzonego w latach siedemdziesiątych do Polski, multiplikatorów nie było. W sklepach widziałem tylko stare ABU 333, 444, nowe Cardinale C44, C66, bezkabłąkowe 503.
Bliskie spotkanie z moim pierwszym multiplikatorem nastąpiło dwa lata później. Ktoś znajomy zaproponował mi, bym okazyjnie odkupił od niego kołowrotek. Był to multiplikator Reflex produkcji francuskiej (patrz zdjęcie). Zapłaciłem za niego 100 zł (dla porównania: Rileh-rex 64 kosztował w sklepie 500 zł). Zaraz go też rozebrałem, żeby poznać zasady działania jego poszczególnych części. Potem kołowrotek naoliwiłem, nawinąłem nań 100 m żyłki 0,40 i zabrałem się do nauki rzucania. Jako wędziska użyłem pełnego Konga 2,1 m NRD-owskiej firmy Fiva. Ciężarkiem rzutowym była rozbrojona alga S-2. No i się zaczęło! Rzuty nie przekraczały dwudziestu metrów, a co trzeci kończył się wielką brodą na szpuli. Za nic nie mogłem utrzymać kierunku. Byłem w okropnym nastroju. Stosowałem różne style rzutów i nic. Uważałem, że na spiningowych rzutach znam się dość dobrze, bo w czerwcu 1976 r. ukończyłem kurs instruktorów sportu rzutowego. Niestety, z multiplikatorem nie mieliśmy tam styczności.
Po tych nieudanych próbach mój reflex wylądował na teleskopowej, 4,5-metrowej fivie i służył do połowów gruntowych w Kanale Żerańskim. Tutaj odkryłem, że gdy mam ciężarek 100 - 150 g i łagodnie macham wędziskiem, potrafię rzucić dalej niż ci, co obok mnie łowią bambusami i mają na nich nieśmiertelne katuszki. Przestałem zwracać uwagę na to, że używam multiplikatora. Traktowałem go jako kołowrotek o ruchomej szpuli.
W latach osiemdziesiątych w moich ekwipunku niepodzielnie panowały rileh rexy, forelle i jedyny quick 110 N, którego dostałem od kolegi z Zachodu. O multiplikatorach zapomniałem. Zwłaszcza że przyszła kolej na ważne etapy życia: pierwsza praca, wojsko, rodzina...Tak nadszedł przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. W sklepach znalazł się zachodni sprzęt po całkiem przyzwoitych cenach. Od znajomego sprzedawcy otrzymałem katalog ABU na rok 1990. Dwie trzecie materiału poświęconego kołowrotkom zajmowały… multiplikatory. Były najróżniejsze. Od małych, 200-gramowych Ambassadeur Lite do 600-gramowych morskich 7000C Synchro.
Znowu zapragnąłem multiplikatora. Niestety, cena hurtowa ambassadeure`a five  wynosiła 859.000 zł (dla porównania: Cardinal C4 - 390.000 zł). Zrezygnowałem. Kupiłem C-4. Jednak los chciał inaczej. Do wędkarskiego sklepu trafił przywieziony z USA ambassadeur 5500C. Obdarowany nim wędkarz, po nieudanych próbach nauki rzucania, zaoferował go za równowartość średniej klasy kołowrotka spiningowego. Właściciel sklepu o mnie pamiętał i w ten sposób 5500C stał się moją własnością.
Była późna jesień 1992 roku. Zimą w Warszawie kupiłem dwa kije castingowe: 3-metrowy łososiowy ABU Conolon Lite i 2,25-metrowy ABU Prima do 30g (zdjęcie nr .... ). Odpowiednich informacji szukałem gdzie tylko się dało. Cenną radę dali mi starzy wędkarze spiningujący kołowrotkami o szpuli ruchomej. Rada ta brzmiała następująco: wszystkie ruchy należy wykonywać płynnie, rzucać płasko, hamować szpulę palcami.
Już w kwietniu zacząłem próby. Przy rzutach ciężarkiem 30-gramowym wyniki były bardzo dobre. Jedynie co 10 - 20 rzutów na kołowrotku robiła mi się broda. Powodem był głównie chwilowy brak koncentracji. W maju, używając multiplikatora, złowiłem pierwszego szczupaka. Ważył około dwóch kilogramów, przynętą był wobler. Doznanie było takie, jakbym holował zdobycz o połowę mniejszą. Sprawność przekładki multiplikatora była nieporównywalnie wyższa niż dobrej klasy kołowrotka o szpuli stałej (np. ABU Cardinala C4). Od tej pory multiplikator pozostał już na stałe w moim zestawie sprzętu szczupakowego. Przeznaczałem go do połowu na duże błyski i woblery oraz do trolingu.
W roku 1996 mój kolega Jacek wrócił z kilkuletniego służbowego pobytu w Szwecji. Dużo mi naopowiadał, jak się w Skandynawii łowi szczupaki i łososie. Oczywiście przy użyciu multiplikatora. Miałem teraz w Jacku kogoś, kto dysponował najcenniejszym dobrem - osobistym doświadczeniem. Wszystko od tej pory nabrało tempa. Kolejne multiplikatory, wędziska, żyłki, plecionki... Zaczęło też do mnie docierać coraz więcej informacji. Cennym ich źródłem były katalogi amerykańskich firm wysyłkowych oraz wydane przez Multico cztery książki amerykańskich autorów. W multiplikatorze odnalazłem szereg zalet. Zestaw spiningowy zabierany 10 lat temu na łódkę jako trzeci, przeznaczony tylko do zadań specjalnych, teraz awansował na miejsce pierwsze. Spining z kołowrotkiem o szpuli stałej do połowu na małe przynęty często pozostaje w pokrowcu.MULTIPLIKATOR NA LEKKO

Kto oglądał  wędkarski program telewizyjny „Wędkarskie przygody”,  zapewne zauważył, że Rex Hunt, a także jego przyjaciele, z wielką wprawą posługują się zarówno kołowrotkami ze szpulą stałą, jak i multiplikatorami. Mnie w tych filmach najbardziej fascynowało łowienie lekkim, jednoręcznym zestawem castingowym. Z podziwem patrzałem, jak Rex łowi bassy   jednoczęściowym wędziskiem uzbrojonym w niskoprofilowy  multiplikator. Imponowały mi  kilkunastometrowe precyzyjne rzuty oraz  skuteczny hol sporych ryb. To podziałało na mnie jak zachęta.Autor

Mając już spore doświadczenie w posługiwaniu się multiplikatorami -  tak mi się wydawało - zająłem się sprawą metodologicznie. Po pierwsze - skompletować  sprzęt. Chciałem mieć wędzisko o ciężarze rzutowym do 20 g i długości od 180 do  210 cm. Do niego potrzebny mi był multiplikator, najlepiej niskoprofilowy (tak się nazywa multiplikatory, których poprzeczny przekrój ma wygląd spłaszczonego koła)  o wadze około 300 g.
Jedynym odpowiednim kołowrotkiem, jaki mogłem kupić  w kraju, było  Shimano. Wystarczy. Kłopoty zaczęły się z wędziskiem. Za względów ekonomicznych odrzucałem zakup drogich jednoczęściowych lamiglassów z serii Titanium. Przeszukałem znane mi komisy i przejrzałem ogłoszenia, aż w końcu kupiłem kije w Cabelasie (wysyłkowa firma w USA). W krótkim czasie stałem się  posiadaczem kilku wędzisk castingowych jedno- i dwuczęściowych, o długości od 175  do 210 cm. W tej samej firmie kupiłem kołowrotki Ambassadeur 3600 PRO, Shimano Citica oraz Quantum. Oczywiście wszystko to nie naraz.  W  miarę, jak poszczególne przedmioty do mnie docierały, natychmiast brałem je nad wodę i łowiłem.
 Na pierwszy ogień poszedł jednoczęściowy Ugly Sticka  i ABU 3600 Pro. Całości dopełniały żyłka 0,23 i 15 - gramowa wahadłówka. Wyniki mocno mnie zmartwiły. Trudność sprawiały mi rzuty  jedną ręką. Były niecelne, a ręka  bardzo szybko się męczyła. Nie potrafiłem lewą ręką operować wędziskiem, do którego był dokręcony kołowrotek na rękę prawą.
To na pewien czas ostudziło mój zapał, ale wkrótce udało mi się kupić leworęczny niskoprofilowy multiplikator Citica 201 Shimano. Gdy go  założyłem do tego samego Ugly Sticka,  świat mi się odmienił. Mogę teraz jednoręcznym wędziskiem operować  prawą ręką, która w moim przypadku jest  silniejsza. Po zarzuceniu przynęty nie muszę przekładać wędziska do drugiej ręki. Lewa ręka, już przyzwyczajona do kołowrotków o stałej szpuli, znakomicie kręci korbką multiplikatora. W stabilnym utrzymaniu wędziska pomaga pazur, na którym opiera się palec wskazujący.
Poszedłem dalej i kupiłem kolejne wędziska. Były to jednoczęściowe kije o długości 213 cm. Ich akcja (szczytowa, fast), ciężar, krzywa ugięcia oraz dynamika były fantastyczne. Pozostał tylko dylemat:  jak je transportować na łowisko? Amerykanie takich problemów nie mają, bo na ryby jeżdżą dużymi samochodami, a ja mam tylko poloneza. Wpadł mi nawet do głowy pomysł, żeby je przerobić  na wędziska dwuczęściowe. Na szczęście wraz z kijami dostałem tubę o długości 220 cm, która choć z trudem, do poloneza jednak wchodzi. Dobrze, że Opatrzność nade mną czuwała i od przeróbki wędzisk odstąpiłem.
 Założyłem do nich niskoprofilowe multiplikatory z żyłką 0,23 i 0,25 mm. Łowiłem przynętami (obrotówki, woblery i gumy) o ciężarze od  8 do 20 gramów. Wędziska miały doskonałą dynamikę rzutu i paraboliczną akcję podczas holu ryb. To, że są jednoczęściowe, też wpływa na ich akcję, bo od dwuczęściowych są nie tylko   lżejsze, ale mają, trudną do opisania, nadwyżkę mocy bardzo przydatną przy holu siłowym. Po prostu w miarę uginania się pod ciężarem holowanej ryby robią się bardziej sprężyste, a dolnik jest na tyle mocny, że bez najmniejszego problemu pozwala zaciętą rybę prowadzić. Krótkie wędziska mają dodatkową zaletę: są poręczne przy łowieniu  z łódki. Teraz na łódkę zawsze zabieram oba jednoczęściowe zestawy castingowe. Jeden z żyłką, drugi z plecionką.
TROCHĘ SPRAW TECHNICZNYCH

Niewtajemniczonym w sekrety multiplikatorów  śpieszę wyjaśnić, że w przypadku takich kołowrotków i kijów za przynęty lekkie  uznaje się te, które ważą nie więcej niż 20 g. Dla castingów  jest tylko jeszcze jeden szczebel w dół, który  odpowiada mniej więcej ciężarowi obrotówki Aglia 2. Rzucanie lżejszymi przynętami za pomocą multiplikatora nie ma już sensu  (ultralekkiemu castingowi poświęcę inny artykuł).
 Chcę jeszcze zwrócić uwagę na kilka spraw związanych z techniką rzutu.  Bardzo ważne jest właściwe ustawienie hamulca magnetycznego lub odśrodkowego w kołowrotku. Musi ono być dostosowane  do wielkości i ciężaru przynęty.  Za każdym razem, kiedy się przynętę zmienia, należy te ustawienia korygować.
Kije castingowe powinny być dostosowane do przynęt. Do woblerów lepsze są sztywne o akcji szczytowej, do  wahadłówek i obrotówek bardziej elastyczne, o akcji średniej. To dlatego Amerykanie zabierają na łódki po kilka odmiennie uzbrojonych wędzisk wychodząc z założenia, że lepiej rzucać blisko i celnie niż daleko, ale  niecelnie.

ZALETY
Podczas łowienia muliplikatorami  potrzeba mało siły, żeby swobodnie poprowadzić dużą przynętę stawiającą w wodzie spory opór. Poza tym są to kołowrotki pod względem mechanicznym bardzo wytrzymałe. Mają proste, ale bardzo sprawne sprzęgła (hamulce). Nie skręcają żyłek, a prowadzoną przynętę czuje się lepiej niż w przypadku kołowrotków o stałej szpuli.
  
WADY
Multiplikatory mają też wadę. Polega ona na naturalnej tendencji do plątania żyłki (powstają tzw. brody). Można tego uniknąć, ale potrzebna jest długa nauka rzucania, wymagająca sporej cierpliwości. Ale to ich jedyna wada i prawdę powiedziawszy łatwa do pokonania.
Andrzej Radaszkiewicz