OKAZAŁY KARP

 
obrazek
Dwunastego maja wybrałem się na pobliskie łowisko zalew Staw-Parypse położony kolo  Chełma (Lubelskie). Jest to ok 15 ha akwen w którym jest dużo karpi, amurów, karasi. Średnia głębokość to 2 do 3m. Z jednej strony zbiornika są płycizny o średniej głębokości ok. 70 cm. Nad wodą byłem około południa. Pogoda była piękna, świeciło słonce, wiał lekki wiatr południowowschodni. temperatura powietrza ok 24 stopni Celsjusza. Cisnienie 1014 hpa.
Rozłożenie sprzętu, rozrobienie pelettu oraz zanęt zajęło mi ok 20 min. Łowiłem na feedery Jaxon Arcadia 3.60, 20 do 60 gcw. Żyłka Jaxon Premium 0.18 . Kołowrotek Top Carp FRXL 500, koszyczki meethod feeder 20g również Jaxona. Pelett 2mm o smaki truskawki oraz kuli 10 mm Jaxon o smaku truskawki. Haki Mikado Carp Fine Line AMC 12003 6 GLT w kolorze green matt na przyponie 8 cm.
Po około 15 min, od zarzucenia zestawów, na odległość ok 30m, nastąpiło potężne branie i natychmiastowy odjazd. Po zacięciu ryba odjechała na ok 100 m w kierunku plaży, a ja nic nie mogłem zrobić, jedynie mogłem sprawdzić ile żyłki zostało mi na szpuli, a miałem jej nawinięte 150m. Miękka wędka oraz dobrze ustawiony i precyzyjnie działający hamulec w kołowrotku pozwalały na dobrą amortyzację szalejącej ryby. obrazekPo kilku odjazdach miałem świadomość,że może to być moja życiowa ryba! Po ok 30 min walki ryba wyraźnie zaczęła słabnąć. Pływała blisko brzegu co chwilę wychodząc do powierzchni by łyknąć powietrze. Wiedziałem, że jest to moja szansa na jej podebranie. Ponadto zauważyłem w kąciku wielkiego pyska karpia pewnie tkwiący hak. Od jakiegoś czasu dopingowało mi kilku wędkarzy, którzy obserwowali emocjonujący hol oraz pomogli mi podebrać rybę.
Po ważeniu okazało się, że karp waży 15.20 kg a miarka pokazała 85cm. Szybkich, kilka zdjęć telefonem komórkowym zrobili mi koledzy wędkarze i karp, zmęczony, ale w bardzo dobrej kondycji wrócił do wody cały i zdrowy.
Wojciech Szaranowski
Chełm