MAPOWANIE DNA

Powstała mapa dna zbiornika zaporowego Mietków, położonego na rzece Bystrzycy około 40 kilometrów od Wrocławia.

obrazek
Uczestniczyłem w tzw. mapowaniu dna wykonywanym przez Cezarego Karpińskiego – znanego i uznanego  w Polsce autorytetu w sferze echosond, GPS i programów obsługujących te urządzenia. Jest to jedna z bardzo wielu map jakie firma Czarka, MaxiMapa, ma  w ofercie dla wędkarzy, i nie tylko.
obrazekW procesie powstawania mapy wykorzystywany jest program komputerowy którego zadaniem jest łączenie, w jeden obraz, informacji pozyskanych z urządzeń rejestrujących ukształtowanie dna. W praktyce to niezależne, specjalnie przygotowane, pontony na których zamocowane są echosondy i przetworniki. Pontony te łączy się linkami i powstałą tyralierę mocuje pomiędzy dwoma łodziami. Tym zestawem opływa się cały akwen. Później, informacje pozyskane trakcie pływania, z przetworników poszczególnych echosond, są zgrywane i elektronicznie łączone w jeden obraz.
Metoda pozyskiwania danych przez Cezarego Karpińskiego znalazła uznanie w oczach naukowców z Politechniki Ślaskiej. Jest unikalna nie tylko z powodu dokładnego mapowania dna, ale i z takiego, że w bardzo szybkim czasie pozyskuje wiele innych informacji takich jak temperatura i pH wody oraz rybostan. Takie dane, pozyskane w krótkim czasie, na obszarze całego akwenu mogą służyć jako bazowa informacja do następnych badań. Tutaj należy zwrócić uwagę, że podczas mapowania na ogromnym obszarze wody, życie biologiczne jest niemal niezakłócone bo nad nim prześlizgują się jedynie małe pontoniki pozbawione jakiegokolwiek napędu.

Wszystko o mapach wykonywanych przez Czarka można się dowiedzieć na stronie:
www.maximapa.pl

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek