Sprawdzony zestaw karpiowyZIG RIG

obrazekNie musicie znać wszystkich rodzajów zestawów karpiowych aby stać się skutecznymi łowcami tych ryb. W większości przypadków wystarczy, że znacie budowę jednego przyponu. Są jednak sytuacje, takie jak specyficzne łowisko lub “sprytniejsze” ryby, kiedy źle dobrany zestaw może zaważyć o słabych wynikach. Dobrze jest znać chociaż kilka typów przyponów, po to by mieć wyobrażenie o tym, co dzieje się z Waszą przynęta pod wodą. Pokażę Wam jak zbudować Zig Rig.
obrazek

Radek Filip jest redaktorem naczelnym czeskiego magazynu wędkarskiego Kajman - www.kajman.cz oraz jest przewodnikiem wędkarskim po pięknych czeskich wodach www.RyFi.cz. Przygotował dla Was serię artykułów opisujących budowę zestawów karpiowych. Oto kolejny z nich - Zig Rig.


O zestawie

Zig rig jest łatwy do zawiązania ale ciężko się nim rzuca. Problem polega na tym, że zazwyczaj łowimy przy użyciu długiego przyponu. Przy odrobinie praktyki damy sobie jednak radę. Ten zestaw został stworzony do łowienia w toni, co nieraz daje dobre wyniki. Bywają dni, że umieszczenie przynęty w toni jest skuteczniejsze niż na dnie, czy na powierzchni wody.

Przypon jest wykonywany z żyłki lub lekkiego fluorokarbonu ponieważ plecionka się plącze. Jeśli zamierzasz rzucać 2 metrowym Zig rig polecam Ci go kłaść na macie do odhaczania ryb albo jakiejś sporej, plastikowej pokrywie. Dodatkowo, w tym zestawie używamy krótkich włosów. To pomaga przy zacięciu ryby. Hak powinien być lekki, ostry i możliwie mały. 

Podobnie, jak przy innych zestawach, ten można zawiązać na różne sposoby. Ja pokażę jeden z nich.

Materiały i narzędzia obrazek

stopery do kulek, rurka antysplątaniowa, hak, nożyce, pływająca kulka albo inna przynęta, igła do przebijania kulek, zaciskacz do węzłów, ciężarek z agrafką (lub specjalny system do Zig rig), żyłka lub fluorocarbon, agrafki do szybkiej wymiany przyponu

Montaż zestawu krok po kroku Radek Filip - Zig rig 1. Utnij 30 - 1500cm żyłki (ja preferuję żyłkę, bo fluorocarbon tonie). Długość linki zależy od głębokości, na której chcesz łowić. Na końcu zawiąż pętelkę.
Radek Filip - Zig rig 2. Obetnij niepotrzebny koniec linki.
Radek Filip - Zig rig 3. Użyj igły do przebicia kulki (w tym przypadku 16mm plywająca). Nawlekamy kulkę na przypon włosowy.
Radek Filip - Zig rig 4. Zabezpiecz kulkę stoperem.
Radek Filip - Zig rig 5. Nawlecz lekki hak na żyłkę.
Radek Filip - Zig rig 6. Utwórz bardzo krótki włos, dla jednej kulki. Owiń hak 10 razy (więcej niż zwykle, by usztywnić hak i polepszyć zacięcie) i zakończ węzłem bez węzła.
Radek Filip - Zig rig 10. Dowiąż linkę główną (nie pokazane na zdjęciu) do agrafki uprzeniio nawlekając agrafkę do obciążenia.
Radek Filip - Zig rig 11. Zig rig jest gotowy.
Radek Filip - Zig rig 12. Całość zestawu.
Radek Filip - Zig rig 13. Przynętę pływającą można połączyć z kawałkiem korka.
Radek Filip - Zig rig 14a. Moim zdaniem Zig rig jest zestawem na karpie średniej wielkości, ale zdarzają się też duże sztuki.
Radek Filip - Zig rig 14b. Zig rig sprawdza się także na innych rybach, na przykład na dużych wzdręgach. Liny także zasmakują w tak podanej przynęcie.
Radek Filip - Zig rig 15. Zig rig jest prosty do zawiązania ale trudno się nim rzuca.
Radek Filip - Zig rig 16. Tak wygląda zestaw pod wodą.
Radek Filip - Zig rig 17. Mój przyjaciel Zdenek Ipser złowił wiele dużych karpi przy pomocy takiego zestawu.
Radek Filip - Zig rig 18. Zig rig sprawdza się też z przynętami sztucznymi.
Radek Filip - Zig rig 19. Polecam kładzenie zestawu na macie lub pokrywie przed rzutem.
Radek Filip - Zig rig 20. Użycie tego zestawu wśród podwodnych przeszkód nie jest najlepszym pomysłem.
Radek Filip - Zig rig 21. Bądź czujny. Branie przy tym zestawie jest zazwyczaj bardzo agresywne.

Tekst i zdjęcia Radek Filip
http://www.moss.sk