Sprawdzony zestaw karpiowyMULTI RIG

obrazekNie musicie znać wszystkich rodzajów zestawów karpiowych aby stać się skutecznymi łowcami tych ryb. W większości przypadków wystarczy, że znacie budowę jednego przyponu. Są jednak sytuacje, takie jak specyficzne łowisko lub “sprytniejsze” ryby, kiedy źle dobrany zestaw może zaważyć o słabych wynikach. Dobrze jest znać chociaż kilka typów przyponów, po to by mieć wyobrażenie o tym, co dzieje się z Waszą przynęta pod wodą. Pokażę Wam jak zbudować Multi Rig.
obrazek

Radek Filip jest redaktorem naczelnym czeskiego magazynu wędkarskiego Kajman - www.kajman.cz oraz jest przewodnikiem wędkarskim po pięknych czeskich wodach www.RyFi.cz. Przygotował dla Was serię artykułów opisujących budowę zestawów karpiowych. Oto kolejny z nich - Multi Rig.


O zestawie

Multi Rig został zbudowany przez Mike’a Kavanagh’a. Znany jest także pod nazwą Johnny Mac rig, ponieważ ów Johnny osiągnął bardzo dobre wyniki używając tego zestawu. Jego dużą zaletą jego oryginalny kształt i to, że używa się do niego sztywnego włosa w kształcie litery D. Dodatkowo, po każdym holu można łatwo wymienić hak, ponieważ nie jest on dowiązany na sztywno do zestawu. Moim zdaniem jest to głównie zestaw do pływających kulek ale jest też wielu wędkarzy, którzy stosują go z przynętami leżącymi na dnie.

Wiążemy go używając powlekanej plecionki i częściowo ściągamy tę powłokę później. Dzięki temu krótki odcinek bez powłoki łatwiej się układa. Ten zestaw może być użyty na każdym typie dna. Tak, jak z innymi zestawami, ten można wiązać na wiele sposobów. Poniżej pokażę jeden z nich.


Materiały i narzędzia obrazek Komponenty potrzebne do zbudowania zestawu: stoper do kulek, agrafka do szybkiej wymiany przyponu, rurka antysplątaniowa, hak, nożyce do plecionki, pływająca kulka, igła do kulek, zaciągacz do węzłów, ciężarek, powlekana plecionka, pierścień do zestawów karpiowych, plastelina wolframowa lub śrucina.Montaż zestawu krok po kroku Radek Filip - Multi rig 1. Utnij około 25cm powlekanej plecionki. Na końcu zawiąż około 5-centymetrową pętlę.
Radek Filip - Multi rig 2. Odetnij niepotrzebną końcówkę
Radek Filip - Multi rig 3. Nawlecz swój ulubiony hak do przynęt pływających.
Radek Filip - Multi rig 4. Nawlecz pierścień.
Radek Filip - Multi rig 5. Przełóż pętelkę przez grot haczyka.
Radek Filip - Multi rig 6. Zawiąż obręcz na przynętę na małym pierścieniu - może to być jakiś gumowy pasek albo specjalna obręcz sprzedawana w tym celu.
Radek Filip - Multi rig 7. Użyj igly do kulek i nabij swoją przynętę.
Radek Filip - Multi rig 8. Zaczepiamy gumową obręcz i przewlekamy ją przez kulkę.
Radek Filip - Multi rig 9. Zabezpieczamy przynętę stoperem.
Radek Filip - Multi rig 10. Ściągnij fragment powłoki z plecionki powyżej węzła.
Radek Filip - Multi rig 11. Uformuj trochę plasteliny wolframowej w miejscu gdzie plecionka przestaje być pokryta.
Radek Filip - Multi rig 12. Nawiń rurkę antysplątaniową i zawiąż pętlę na drugim końcu przyponu.
Radek Filip - Multi rig 13. Zaciśnij za pomocą zaciskacza i odetnij niepotrzebną końcówkę.
Radek Filip - Multi rig 14. Dowiąż linkę główną od agrafki za pomocą węzła Grinnera. Załóż ciężarek na klips.
Radek Filip - Multi rig 15. Multi rig jest gotowy.
Radek Filip - Multi rig 16. Możemy zarzucać!
Radek Filip - Multi rig 17. Możemy łowić cały dzień ...i całą noc.
Radek Filip - Multi rig 18. Nie jest to mój ulubiony zestaw ale i na niego wyholowałem trochę karpi.
Radek Filip - Multi rig 19. Można go używać w wodach stojących i płynących.
Radek Filip - Multi rig 20. Bądźcie gotowi na zacięcie! Zwykle bywa energiczne.
Radek Filip - Multi rig 21. Łowienie średniej wielkości karpi nie wymaga wielkiej finezji. Żeby złowić te większe, trzeba poznać trochę bardziej zaawansowane zestawy.

Połamania kija!
Tekst i zdjęcia Radek Filip
http://www.moss.sk