KOSZYCZKOWE OSTATKI?

O tym wypadzie na ryby, który przypadł na druga połowę grudnia można powiedzieć „zarzekała się żaba wody”…

obrazekWilgotny, ale niezbyt zimny dzień w którym kawałki niebieskiego nieba dopiero późnym popołudniem przebiły się prze grubą warstwę chmur okazał się doskonałym na ryby. Ciśnienie 1004 hPa, niemal bezwietrznie, a więc znośna dokuczliwość zimna, na brzegach niemal bezludnie tylko od czasu do czasu za plecami przemknie, po szczycie wału, rowerzysta, albo spacerowicz z psem.

ZANĘTA

W zanęcie glina rodzaju River, torebkowa mieszanka płociowo – leszczowa, obowiązkowo ciemny barwnik i dużo „mięsa”. Białe robaki podaje się do zanęty martwe by nie rozbijały kul zanętowych. Jeden ze sposobów to przetarcie ich po sicie inny to wsypanie do zimnej rzecznej wody. Wystarczy, ze popływają w niej w czasie rozrabiania i przecierania zanęty. O tej porze roku koniecznym dodatkiem jest kolendra i atraktor, w tym przypadku dodano ziołowego Dragona.

Do koszyczkowej zanęty konieczne są żywe robaki, spożywka, bardzo drobne pieczywo fluo i te atraktory, które są w zanętowej.

obrazek KOSZYCZKI

Sklepowe koszyczki z wąsami są dobre bowiem owe wąsy sprawiają, że koszyczek lekki, 30 g, dobrze kotwiczy się na dnie w prądzie w którym turlałby się koszyczek 80 g. Mają jednak wadę te koszyczki. Potrafią się zaklinować w zaczepie. Dlatego doświadczeni federowcy uzbrajają zwykłe koszyczki z wąsy wykonane z grubego miedzianego drutu. Koszyczek z tymi wąsami uwolni się z zaczepu bo drut łatwo się odegnie, a ponad to każdy koszyczek łatwo dozbroić we własnym zakresie.

 

PRZYPONY

obrazek

Wielu wędkarzom może się wydawać dziwne, ale do ryb tej wielkości (jak na zdjęciach) stosowane były przypony, początkowo 0,12mm, a kiedy brania były chimeryczne zastosowano przypony 0,10 mm z haczykami Nr 20 i 22. Przy łowieniu przyponami 0,10 stosowano haczyki Nr 18.

Kiedy ryby dobrze zerowały przypony miały długość około 70 cm. W momentach w których malała aktywność ryb zwiększano długość przyponu do 1,5 metra.[i]

obrazek

 

 PRZYNĘTA

Na haczyki, nawet te najmniejsze, konieczne było założenie najmniej trzech białych robaków

 

obrazek

SZTUCZKA

Ubijanie oraz ilość zanęty w koszyczku w sposób niebagatelny ma wpływ na pobudzenie ryb do żerowania. Zanętę do koszyczka nabija się  blokując koszyczek w zanęcie i wciskając w niego palcem wskazującym i kciukiem zanętę. Do koszyczka, tak postępuje większość federowców, nabijana jest taka sama ilość zanęty i z podobną siłą jest zagęszczona. Ten sposób nabijania jest skuteczny nawet przy małej aktywności ryb. Jednak, gdy ryby, z jakiegoś powodu, staja się mniej aktywne, wówczas do koszyczka należy wbić mniej zanęty i tylko lekko ja ugnieść. Wtedy zanęta jest szybko wypłukiwana z koszyczka i to lepiej prowokuje ryby do żerowania.

W trakcie wędkowania kilkakrotnie stosowano tą sztuczkę, która jest najlepszym sposobem przy ciągłości wędkowania. Ale jeżeli i ona się okazuje mało skuteczna należy dorzucić, lub dostrzelić, w łowisko kule znętowe.

obrazek

 

RYBY

obrazek

Chociaż każdy gatunek ryb spokojnego żeru ma swoje preferencje smakowe teraz w tą sama zanętę wpływały ryby różnych gatunków. Złowiono: klenie, jazie, leszcze, hybrydy jazi z płocią (51 cm) i płocie na które federowcy czekaja cały rok.

Okazałe płocie, których wielkość odpowiada świątecznym karpiom, są łowione w Odrze przez cały rok. Jednak dopiero zima sprawia to, że nie pojedyncze sztuki się łowi tylko kilkanaście z rzędu. Łowi się je w nurcie z bardzo zimne dni, kiedy starorzecza i basny portowe pokryły się lodem na tyle grubym, że można na niego wejść i z przerębli wyciągać płocie podobnej wielkości jak te ze zdjęć.

obrazek

Na wrocławskim odcinku Odry

koło Mostów Warszawskich wędkowali  Szymon Ciach i Stanisław Kokott,

którzy zarzekali się iż jest to ich ostatni w tym roku wypad na ryby….