BELONY Z ZATOKI GREISFALDZKIEJŁowienie belon wśród Niemców jest bardziej rozpowszechnione aniżeli u nas. Sezon zaczyna się, podobnie jak u nas, od początków maja i nie zależy od człowieka tylko od przyrody. W tym bowiem czasie belony zbliżają się do brzegów w celu odbycia tarła, a sygnałem jest data tylko temperatura wody.

Od maja na wodach przybrzeżnych zatoki Greifswalder Boden, od miasta Stralsund do miejscowości Peenemunde  gromadzi się belona i wędkarze. Te odcinek brzegu liczy około 55km. Belony są tam około sześciu tygodni i przebywają w pasie przybrzeżnej wody od 30 do 200 metrów.  Głębokość wody na jakiej najchętniej przebywają wynosi od pół do dwóch metrów.
Tutaj belony łowi się z łódce i stojąc w wodzie w woderach. Wielu Niemców łowi również z mostu w Straisundzie. W okresie weekhendu można tu spotkać nawet do 300 wędkarzy, którzy filet ze śledzia, spuszczają z nurtem rzeki na spławikowych zestawach. Ci którzy na belony przyjeżdżają z własną łódka maja wiele dogodnych miejsc do jej desantowania. W miejscowościach Stahlbrode i Ludwigsburg oraz każdej innej leżącej nad brzegiem.
Kartę zezwalającą na połów można kupić na stacji benzynowej lub koło miejsc wodowania również tam gdzie się łódki wypożycza. A wypożyczenie łodzi kosztuje 48 euro za osiem godzin.

Belon jest dużo. Obserwowałem wędkarz stojących w wodzie w woderach. Byli wytrzymali. Łowili bez przerwy przez pięć godzin. W tym czasie trzy razy szli do brzegu by wypróżnić pełne siatki ryb. Stali w jednym miejscu i łowili ryby które wędrują wzdłuż linii brzegowej. Wykonywali dalekie rzuty wąskimi, ciężkimi błystkami w których kotwiczka była ma około dwudziestocentymetrowym troku. Ot cała tajemnica do której trzeba tylko dodać szybkie prowadzenie.
Łowiąc na spławik grunt ustawia się od pól do jednego metra, a na węgorzowy haczyk nakłada się filet ze śledzia (Z tuszki  śledziowej wykraja się   ze skórą cienki pas mięsa długości 5 cm). Oczywiście spławikowym zestawem też należy zarzucić jak najdalej, a branie belony widać jako lekkie przytopienie spławika lub odprowadzenie go na bok.
I jeszcze kilka informacji.
Na łowienie z łodzi nie trzeba żadnych dodatkowych zezwoleń. Potrzebne są natomiast środki ratunkowe. Kolo ratunkowe, kapok, telefon komórkowy. Wypłyniemy tylko do siły wiatru 4 stopnie w stanie Boforta
Belony łowimy maksymalnie 250 metrów od brzegu. Dno na łowisku jest piaszczyste i w maju porasta je niewiele roślinności.Za łowienie z mostu zapłacimy 5 euro. Za łowienie z łodzi 5 euro. Za łowienie stojąc w wodzie również taka sama kwota.
W Stahlbrode i w Wieck kupić można wędzone belony, ale za nimi jest zawsze spora kolejka.
Od Szczecina na łowisko jest około 150 kilometrów.
Stefan Wodejszo